Nové časy nahrávají investičním sběratelům známek, veteránů i starožitností

Nejdražší československá známka

Nejdražší československá známka Zdroj: archiv Blesku

Pravá filatelistická rarita
Králové mezi poštovními známkami: modrý a červený Mauritius. Obě poštovní známky byly vydány na stejnojmenném ostrově v roce 1847.
Králové mezi poštovními známkami: modrý a červený Mauritius. Obě poštovní známky byly vydány na stejnojmenném ostrově v roce 1847.
Veterán Mini po repasování je nabízen za tři miliony korun
Radek Pokorný, sběratel a spoluzakladatel investičního fondu Engine Classic Cars – Automobile Fund
6
Fotogalerie

Byznysové turbulence způsobené pandemií koronaviru přiměly řadu investorů k hledání nových způsobů pro uchování hodnoty jejich kapitálu. Mezi zajímavými investičními cíli jsou staré poštovní známky, starožitnosti i automobilové veterány. Movitým sběratelům pomáhá rovněž fakt, že se nyní řada majitelů bude cenných předmětů zbavovat.  

„Na trhu vidíme nové peníze, které nebyly dosud přítomné. Filatelie to ostatně zažívala v každé velké krizi. Po španělské chřipce před sto lety trhaly ceny známek rekordy. Velké peníze přišly do známek i během krize před deseti lety,“ říká přední tuzemský expert na známky a člen elitního sdružení Prestige Philately Club Prague David Kopřiva.

V kurzu jsou aktuálně například evropské známky vydané do roku 1900 nebo známky z kolonií. Transakce uskutečněné v dubnu podle odborníka ukazují na meziroční růst hodnoty cenných známek o desítky procent. 

Například desetikorunová známka ze série čtyř raritních kusů vydaná v Rakousku-Uhersku v roce 1916 se na letošní aukci prodala za 20 tisíc korun. Loni byla podle znalce Davida Kopřivy obvyklá cena stejného kousku 10 až 14 tisíc korun. 

„Z mého sběratelsky investičního pohledu je každá ekonomická recese příležitostí, jak ve správnou chvíli nakoupit to, co dává smysl a po čem poroste poptávka,“ řekl filatelistický investor Petr Sobotka. „U známek stále převyšuje významná poptávka po kvalitních známkách nad nabídkou,“ dodal.

V případě klasických automobilů se obchody během koronavirové karantény téměř zastavily. Ceny veteránů kvůli tomu začaly klesat. 

„Pozitivní bude, že na trh asi přijde mnoho zajímavých vozů a sbírek za dobrou cenu. Pokud už nedávno bylo dobré nakupovat, tak teď to bude ještě zajímavější. Kdo je silný a má zdroje, může přijít k velmi zajímavým kusům,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15 Radek Pokorný, sběratel a spoluzakladatel investičního fondu Engine Classic Cars – Automobile Fund. 

Investičním sběratelům nahrává také aktuální politika některých zemí. Například Francie kvůli podpoře nemocnic prodá část národní sbírky starožitného nábytku. Francouzská vláda se rozhodla rovněž vydražit kresby od Alberta Uderza, nedávno zemřelého spoluautora populárních komiksů o Asterixovi. Při aukci na konci května se budou dražit tři originální stránky z příběhů o známém Galovi a dvě další z jiných komiksů.

Z investic do známek, umění, veteránů a do dalších alternativních aktiv se však přesto asi masová záležitost nestane. „Podobná ‚exotická‘ aktiva budou nadále tvořit spíše doplněk investičních portfolií, pomyslnou třešničku na dortu,“ soudí Ondřej Horák, předseda představenstva Amista investiční společnosti zaměřené na správu fondů.

Alternativní investiční cíle podle Horáka volí často investoři, kteří mají k danému aktivu osobní vztah nebo hledají doplněk ke zvýšení rozmanitosti svého portfolia.

Čtěte více o alternativních investicích ve speciálu E15.