Od kurýrních služeb k přepravě raket. Ukrajinské elektrické motorky pomáhají ve válce

Bojovníci ukrajinských ozbrojených sil na elektro motorkách od ukrajinského startupu Delfast s britskými protitankovými systémy NLAW.

Bojovníci ukrajinských ozbrojených sil na elektro motorkách od ukrajinského startupu Delfast s britskými protitankovými systémy NLAW. Zdroj: Twitter

Elektrická motorka od firmy Delfast upravená k vojenským účelům
2
Fotogalerie

Ukrajinský startup Delfast, který vyrábí elektrické motorky, už poskytl své výrobky k různým účelům. Například mexické policii nebo pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Nikdy však nesloužily své domovské zemi tak jako teď. Ukrajinští vojáci na nich totiž válčí proti Rusku. 

Ukrajinské ozbrojené síly elektrické motorky využívají k převážení britských protitankových systémů NLAW. Motorky jsou speciálně upraveny, aby unesly tyto lehké protipancéřové zbraně nové generace.

Samotnou raketu unese i běžný pěšák, váží totiž celých 12,5 kilogramu. Pro převoz na delší vzdálenost je však mnohem lepší právě elektrická motorka. Takto snadno přenosné zbraně jsou velkým posunem v ukrajinsko-ruském konfliktu. Manipulace s nimi však není tak jednoduchá.

Pro vojáka je výstřel z takové zbraně velice riskantní – musí se nejprve dostat na dostřel a poté se vystavit v okamžik výstřelu nepříteli, popisuje web Electrek.co. Elektrické motorky ale přispívají k většímu bezpečí vojáka, jsou totiž tiché a rychlé. Voják tak dosáhne palebné pozice takřka bez hluku, který by na něj upozornil. 

Ukrajinský startup Delfast přestavuje své elektrické motorky a kola:

Video placeholde
• Ukrainer in English

Dojezd těchto elektrických motorek může být až 320 kilometrů, stroje umějí dosáhnout rychlosti až 80 kilometrů za hodinu. Motorky jsou navíc vhodné do terénu, takže ideální do lesa nebo do míst, kde nejsou cesty.

Kurýrní služby vyměnily za převoz raket

Ukrajinský startup Delfast vznikl v roce 2014 původně jako doručovací společnost, píše Techcrunch.com. Spoluzakladatelé startupu Delfast Daniel Tonkopi a Serhiy Denysenko říkají, že vždy věřili v ochranu budoucnosti. Věděli, že poskytování ekologických způsobů přepravy bude pro provoz firmy zásadní.

Zakladatelé si uvědomili, že neexistuje elektrická motorka s výkonem, dojezdem a výdrží baterie, jaké jejich kurýři opravdu potřebují, a tak se rozhodli takovou vyrobit.

V roce 2017 díky podpoře na Kickstarteru společnost získala 165 tisíc dolarů (přes čtyři miliony korun). Delfast poté začal vyrábět elektrickou motorku, která se okamžitě díky svému dojezdu zapsala do Guinessovy knihy rekordů. Nyní je využívají ukrajinští vojáci pro rychlou přepravu po bojišti. 

Ukrajinští vojáci již ve válce využívají i jiné elektrické dvojkolky. Další místní ukrajinská společnost ELEEK také dodala ozbrojeným silám své tiché a výkonné motorky na elektrický pohon. Nabízejí podobné výhody a pomáhají ukrajinským operátorům tiše a rychle dosáhnout palebné pozice.