Petra Pavla přišli do štábu podpořit divadelníci, politici i sponzoři | e15.cz

Petra Pavla přišli do štábu podpořit divadelníci, politici i sponzoři. Chtějí zklidnění společnosti

Nguyen Thuong LyPavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Volební štáb Petra Pavla hýřil v sobotu odpoledne životem. V rozlehlých prostorách Fora Karlín se mezi novináři pohybovali herci, lékaři, politici i podnikatelé. Slavit se začalo krátce po uzavření volebních místností, neboť od začátku sčítání zůstal Petr Pavel v čele. Od nového prezidenta očekávají jeho podporovatelé zejména zklidnění situace ve společnosti.

Ve štábu byly vidět celebrity z filmového a divadelního světa, třeba Zdeněk Svěrák, Ondřej Sokol, Jitka Čvančarová, Tomáš Hanák, Aleš Háma nebo Vladimír Polívka. Podpořit Pavla přišli i výtvarník František Skála, architekt Josef Pleskot, písničkář Jaroslav Hutka nebo modelka Taťána Kuchařová. Podporu dostal nový prezident i od slavných lékařů Jana Pirka, Pavla Pafka nebo Tomáše Šebka.

Největší celebritou byla ovšem slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přišla manželům Pavlovým osobně pogratulovat. „Myslím si, že na světě nejsou dva národy tak blízké jako Češi a Slováci. Právě tato lidská blízkost je důvodem, proč se těšíme na každou společnou chvíli. A volba prezidenta a hlavy státu nesporně takovou velkou chvílí je,“ řekla Čaputová. „Já osobně mám mimořádnou radost, že v našem regionu a v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty a jejíž síla pramení z klidu,“ poznamenala.

Zvolení nového prezidenta oslavila řada osobností. „Přišel jsem slavit. Této volbě jsem se dost věnoval, protože to zřejmě bude můj poslední prezident. Tak mně záleželo na tom, aby to byl dobrý prezident. Myslím, že bude,“ řekl Zdeněk Svěrák.

Ve štábu se objevil také bývalý prezidentský kandidát z předchozí volby Michal Horáček. Od nového prezidenta chce zejména zklidnění napětí ve společnosti. „A také usměrnění toho, kam patříme. Končící prezident Miloš Zeman razil politiku více azimutů, tedy i azimut ruský nebo azimut čínský. My ale máme pouze jeden azimut, své spojence v Evropské unii a NATO. Je zřejmé, že patříme na Západ a jeho zájmy jsou i české zájmy,“ řekl textař.

Podobně hovoří i spisovatel a režisér Patrik Hartl. „Očekávám od Petra Pavla zklidnění situace ve společnosti, propojení různě smýšlejících lidí a rozboření hradby nenávisti, aby spolu lidé mohli konstruktivně mluvit. Za normálních okolností by se to zdálo jako triviální úkol, ale v naší společnosti to teď není jednoduché,“ konstatoval Hartl.

„Tato společnost je rozdělená už bezmála dvacet let. Začalo to už za dob bývalého prezidenta Václava Klause, o Miloši Zemanovi ani nemluvě. Otázkou je, jestli oněch pět let, která má Petr Pavel před sebou, bude na takový úkol stačit,“ zamýšlí se nad počínajícím mandátem Petra Pavla režisér a podnikatel Václav Marhoul.

Dvakrát neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer apeluje na Petra Pavla, aby nezapomněl na problémy velké části společnosti. „Od nového prezidenta očekávám, že bude stát na straně všech občanů, tedy i těch slabších. Měl by se věnovat problémům, které radikalizují společnost. Může to udělat tím, jaká témata bude otvírat. Může to být například problematika exekucí, korupce v politice, střetu zájmů, ale také otázky týkající se obnovitelných zdrojů,“ řekl senátor. „Neříkám, že prezident má hrát roli premiéra, to rozhodně ne. Má ale otevírat palčivá témata a nastavovat i morální zrcadlo české politice,“ dodal.

Ve štábu se pohybovali i podnikatelé, kteří Pavlovi sponzorovali kampaň. Kandidáta podporovali i proto, že nechtěli na Hradě vidět Andreje Babiše. „Já si myslím, že to všichni viděli v těch posledních čtrnácti dnech, jak se Andrej Babiš zachoval. Myslím, že bychom byli všichni nervóznější, kdyby Babiš vedl tu kampaň tak, jak ji vedl poslední den. Takto se ukázalo, že lež a zpochybňování normálních lidských hodnot jsou tomuto pánovi vlastní,“ řekl Zbyněk Frolík ze společnosti Linet, který Pavlovi poslal půl milionu korun.

Radost neskrýval ani jeden z dalších sponzorů Petra Pavla, zakladatel nadnárodní společnosti Y Soft Václav Muchna, který Pavlovi poskytl kanceláře i několik milionů korun na kampaň. „Tohle není investice. Když se podíváte na podporovatele pana prezidenta, tak to nikdo nedělal jako investici. To je prostě podpora hodnot, které my vnitřně cítíme, a jsme rádi, že ty hodnoty opravdu dneska vyhrály,“ řekl.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery