České volby mohou poškodit zdání soudržnosti EU, tvrdí zahraniční tisk | E15.cz

České volby mohou poškodit zdání soudržnosti EU, tvrdí zahraniční tisk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká republika zřejmě v nadcházejících parlamentních volbách zaznamená euroskeptický obrat, přestože téma Evropské unie se v kampani sotva objevilo, napsal v komentáři americký zpravodajský server Politico. Pokud podle něj čeští voliči podpoří neústupné protievropské kandidáty a připojí se k polským a maďarským euroskeptikům, poškodí to snahy EU zachovat zdání politické soudržnosti.

Rozhodné vítězství Andreje Babiše a jeho populistické strany by znamenalo obrat ve vztazích České republiky s Bruselem, soudí komentátor Siegfried Mortkowitz. Češi by se ocitli na periferii bloku, který se se stále větší pravděpodobností rozdělí na prvořadé a druhořadé členy.

Jestliže sociální demokraté dopadnou ve volbách špatně - například pod hranicí 15 procent - může být výsledek pro Brusel zvlášť varující. Pokud totiž sociální demokracie neuspěje, odpovědný bude (volební lídr ČSSD Lubomír) Zaorálek. Ministr vnitra Milan Chovanec se pak může připojit k vládě Andreje Babiše, posunout svou stranu více doprava a vytvořit v kabinetu hrozivou protievropskou alianci, míní Mortkowitz.

Nejpravděpodobnější scénář je podle komentáře takový, že Chovanec bude souhlasit se zapojením do vlády vedené Babišem, možná je i menšinová koalice s tichou podporou strany Tomia Okamury. Špatná zpráva pro Brusel je, že i v nepravděpodobném případě, kdy se Babiš premiérem nestane, jeho všemocný vliv ve straně bude znamenat, že EU musí s tímto miliardářem tak či onak počítat, konstatuje autor.

Osobou Andreje Babiše se dnes zabývá i list The Washington Post, který pravděpodobného vítěze voleb označuje za "polarizujícího miliardáře, který v hlavním městě slibuje vyčistit politickou žumpu, řídit stát jako firmu a držet stranou muslimské přistěhovalce".

Babiš se podle amerického listu vžívá do role přímočaře hovořícího hlasu řadového občana a čerpá z podpory opomíjených komunit. Útoky na Evropskou unii jsou jeho oblíbeným sportem a roli NATO považuje za překonanou. "Slibuje, že zájmy národa povýší nade vše, ale pronásledují ho nezřetelné obchody, které ohrožují jeho politickou kariéru," píše v komentáři Griff Witte.

Evropa, kde Donaldu Trumpovi mnozí spílají, může mít brzy znepokojivě podobného muže, který povede stát v jejím srdci. I když ale jeho strana volby vyhraje, bude muset Babiš hledat koaličního partnera. Bude také muset zápasit s několikerým vyšetřováním svých obchodních praktik. A bude muset spolupracovat s Evropou. To všechno naznačuje, že stejně jako Trump může uhnout od některých svých předvolebních slibů, jakmile bude čelit realitě vládnutí, konstatuje Witte.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.