Koalice Spolu chce zrušit patnáctiprocentní sazbu DPH. Rozpočet může přijít o desítky miliard | E15.cz

Koalice Spolu chce zrušit patnáctiprocentní sazbu DPH. Rozpočet může přijít o desítky miliard

Jan Novotný

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Koalice Spolu plánuje snížit daň na potraviny. Zcela by zrušila patnáctiprocentní sazbu DPH a zboží zatížené touto daní by přesunula do snížené desetiprocentní sazby. Nadále by tak existovaly jen dva druhy daně z přidané hodnoty. Stejné opatření navrhuje také hnutí Přísaha Roberta Šlachty. Státní rozpočet by přesunutím potravin do snížené sazby přišel odhadem o desítky miliard korun.

Koalice Spolu tvořená ODS, lidovci a TOP 09 jde do říjnových voleb se slibem jediné velké daňové změny v případě, že se stane součástí nové vlády. Touto změnou by bylo škrtnutí prostřední patnáctiprocentní daně z přidané hodnoty, kterou stát zatěžuje potraviny. Deníku E15 to sdělil možný kandidát na ministra financí za koalici Spolu Zbyněk Stanjura (ODS).

„Neberu to jako změnu, ale spíš jako zjednodušení daňového systému,“ tvrdí Stanjura. „Pokud říkáme, že nechceme zvyšovat daně a máme dvě snížené sazby ve výši 10 a 15 procent, tak nám z toho vychází, že škrtneme tu patnáctiprocentní,“ vysvětluje první místopředseda ODS. Česko by tak nadále mělo jen dvě sazby DPH ve výši 10 a 21 procent.

Státní rozpočet by tímto krokem přišel odhadem o desítky miliard korun. „V patnáctiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty je zastoupena většina potravin, které se na celkovém českém maloobchodu podílejí zhruba třetinou,“ vysvětluje svůj odhad rozpočtového výpadku hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

ODS už přitom navrhuje snížení sociálního pojištění o dva procentní body. Snížení DPH na potraviny by tak bylo už druhým významným výpadkem v již tak výrazně deficitním rozpočtu. 

„Příjmy klesnou, ale my jsme přesvědčeni, že problém státního rozpočtu není na příjmové, ale na výdajové straně,“ říká Stanjura. O škrtnutí jedné sazby DPH z důvodu zjednodušení daňového systému už letos v dubnu hovořila v rozhovoru pro deník E15 šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Tehdy však ještě koalice neměla zcela jasno, jakou sazbu by zrušila.

Stejné opatření navrhuje také hnutí Přísaha Roberta Šlachty. „Snížíme DPH na potraviny z 15 na 10 procent a při tom budeme trvat na povinném zavedení označení potravin s cenou před změnou DPH a po ní, aby si každý mohl zkontrolovat, jak snížení daně prodejce přenesl do koncové ceny,“ tvrdí lídr hnutí Šlachta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video