Volitelé potvrdili Bidenovo vítězství v prezidentských volbách | E15.cz

Biden se stane prezidentem USA, potvrdili volitelé

ČTK

Vstoupit do diskuze
3

Joe Biden při pondělním hlasování prezidentského sboru volitelů obdržel 270 hlasů potřebných na to, aby se v lednu ujal Bílého domu coby 46. prezident Spojených států. Biden podle očekávání získal celkových 306 hlasů, končící prezident Donald Trump jich obdržel 232. Odcházející prezident svou porážku dosud neuznal.

Trump i o uplynulém víkendu trval na tom, že jeho snaha nepříznivý výsledek zvrátit ještě neskončila. Na konci minulého měsíce ale uvedl, že pokud sbor volitelů podpoří Bidena, pak 20. ledna Bílý dům samozřejmě opustí. Biden nyní opět Trumpa vyzval, aby svou porážku uznal.

Američané ve volbách ze začátku listopadu nevybírali přímo příštího prezidenta, ale 538 členů sboru volitelů. Každý stát má v tomto sboru zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. Ty nejmenší státy mají tři volitele, nejlidnatější Kalifornie 55. Tři zástupce má také federální okrsek kolem hlavního města Washingtonu, který normálně v Kongresu nehlasuje.

Že se 78letý Biden stane příštím prezidentem USA, bylo zřejmé od 7. listopadu, kdy jej na základě svých projekcí vyhlásila za vítěze přední americká média. Ta Bidenovi stejně jako nyní sbor volitelů přisoudila 306 hlasů a dosavadnímu prezidentu Trumpovi 232 hlasů. Pondělní volba se tedy uskutečnila podle očekávání a žádný volitel nehlasoval v rozporu s certifikovaným výsledkem ve svém státě.

Obvykle bývá hlasování sboru volitelů bráno jako formalita, jíž široká veřejnost nevěnuje příliš pozornosti. Poražený kandidát obvykle ještě o volební noci uzná vítězství svého soupeře. Trump se nicméně sám prohlásil vítězem voleb a zároveň obětí obrovského volebního podvodu, k čemuž však on ani jeho právní tým nepředložili žádné hodnověrné důkazy.

Oficiálně bude výsledek voleb vyhlášen 6. ledna v Kongresu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!