Osel a slon doprovází volby už 150 let. Jako první je použil karikaturista Nast | E15.cz

Osel a slon doprovází volby už 150 let. Jako první je použil karikaturista Nast

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zná je každý pozorovatel světového politického dění. Ilustrace modro červeného osla a slona doprovází americké volby už od druhé poloviny 19. století. Málokdo ale ví, kde se ikonické obrázky vůbec vzaly, a mnoho lidí by jistě překvapilo, že oba vymyslel ten samý umělec - Thomas Nast. Jaký je příběh demokratického osla a republikánského slona?

Nast byl prvním americkým ilustrátorem, který se proslavil jako politický karikaturista. V mimořádně detailních dřevorytech dokázal trefně a někdy až drsně satirovat veškeré dění ve společnosti, například americkou občanskou válku, imigrační problémy nebo i politická klání. Někteří se dokonce mylně domnívají, že slovo „Nasty“ („ošklivý“) pochází z umělcova příjmení. 

Symboly slona a osla se poprvé objevily na karikatuře z roku 1874. Tehdy demokraty podporavaný list New York Harold zveřejnil spekulace, že tehdejší republikánský prezident Ulysses Grant bude usilovat o třetí mandát v pořadí. To tehdy sice nebylo nelegální, ale pro veřejnost jen těžko přijatelné.

Nast, hrdý stoupenec republikánů, na neověřené informace reagoval po svém. Na karikatuře připodobnil list Harold k oslu oblečenému do lví kůže a pojmenoval jej „Caesar“. Z karikatury je zřejmé, že osel (Harold) se snaží zastrašit ostatní zvířata (kandidáty) divokými příběhy o grantovské diktatuře. Mezi těmito zvířaty je i obrovský slon označený jako „republikánský hlas“, který vypadá, jako by měl každou chvíli spadnout z útesu. Na obrázku jsou demokraté zobrazeni ještě jako liška. Postupně ale Nast začal demokraty připodobňovat k oslu čím dál častěji, až se tento symbol nakonec prosadil. V různých obdobách se dožil dneška. Další detaily tohoto příběhu si můžete přečíst na webu americké televizní stanice CNN.

Autor: sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video