Fico a Kiska se v debatě pohádali o Kosovo i o hříchy z minulosti | E15.cz

Fico a Kiska se v debatě pohádali o Kosovo i o hříchy z minulosti

Do druhého kola postoupivší kandidáti Robert Fico a Andrej Kiska vystoupili 16. března v Bratislavě v televizní debatě po prvním kole slovenských prezidentských voleb.
Do druhého kola postoupivší kandidáti Robert Fico a Andrej Kiska vystoupili 16. března v Bratislavě v televizní debatě po prvním kole slovenských prezidentských voleb.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finalisté prezidentských voleb na Slovensku, současný premiér Robert Fico a podnikatel Andrej Kiska, se do sebe slovně pustili už během první televizní debaty po sobotním úvodním kole přímé volby. Fico a Kiska podle očekávání získali nejvíc hlasů ze všech 14 kandidátů a postoupili do druhého kola volby. Analytici ovšem upozornili, že Fico první kolo vyhrál s nižším náskokem, než se předpokládalo.

„Bude zde koncept kandidáta, který nabízí své zkušenosti, a koncept kandidáta, o kterém nic nevíme,“ prohlásil Fico v reakci na to, že Kiska nemá zkušenosti s politikou a že až do oznámení prezidentské kandidatury byl na Slovensku spíše neznámý.

„Bude to kampaň o tom, že zde máme někoho, kdo s malou přestávkou vede naši zemi šest let a v té zemi se lidé necítí dobře, jsou nespokojeni se všemi ukazateli - od nezaměstnanosti, přes zdravotnictví a korupci,“ poukázal Kiska na to, že Fico byl premiérem už v letech 2006 až 2010 a že od roku 2012 stojí v čele jednobarevné vlády sociálních demokratů (Směr-SD).

„Pane Kisko, máte pět frází, které opakujete. Dnes jste z nich zopakoval čtyři. Z pozice prezidenta nemáte žádný vliv na nezaměstnanost,“ oponoval premiér.

Jednapadesátiletý Kiska v kampani před volbami vsadil na to, že o hlasy voličů se uchází coby občanský kandidát a že dlouholetí politici nedokázali vyřešit problémy země. „Všem, jakož i mně, záleží na tom, aby v našem státě všechno neovládala jedna strana. Vláda potřebuje zdravou protiváhu v pozici prezidenta,“ připomněl Kiska, že Směr-SD po posledních volbách získal post premiéra i předsedy parlamentu.

Oba finalisté prezidentských voleb se neshodli ani v otázce, zda by Slovensko mělo uznat nezávislost Kosova. „Nemůžete jen tak říct do novin, že byste uznal Kosovo. To je tak nezodpovědné prohlášení, že jsem skoro omdlel,“ řekl Fico.

Bratislava dlouhodobě zachovává odmítavý postoj k osamostatnění bývalé srbské province, což podle pozorovatelů souvisí s obavami, že by kosovský příklad mohl vyvolat snahy o napodobení u příslušníků maďarské menšiny na jihu Slovenska.

Podle Kisky vyhlášením nezávislosti Kosova došlo k porušení mezinárodního práva. „Dnes, když v rámci EU všechny země s výjimkou čtyř Kosovo uznaly, slovenskému postoji nerozumím,“ řekl.

Kandidát na slovenského prezidenta Andrej Kiska přichází v noci na 16. března na tiskovou konferenci ve své volební centrále v Bratislavě po prvním kole prezidentských voleb. Autor: ctk
Andrej Kiska přichází v noci po prvním kole voleb na tiskovou konferenci ve své centrále v Bratislavě (foto: ČTK).

Kiska zopakoval své prohlášení z volební noci, že chystá na premiéra podat trestní oznámení. Nelíbí se mu, že Fico jej před prvním kolem nařkl, že zbohatl na lichvě. „Bylo poškozeno mé dobré jméno nepodloženými argumenty. Jsem přesvědčen, že premiér by rovněž měl zvážit, zda urazí člověka a zda by měl používat taková slova, která nejsou opřena o fakta,“ uvedl Kiska.

„Začínat trestním oznámením, hned první den druhého kola je velmi nešťastné. Nemůžete být překvapen, že Váš život bude zmonitorován. Nemůžete být nervózní z toho, že vycházejí na povrch informace o Vaší osobě,“ reagoval Fico, podle něhož on sám za 22 let působení v politice je pod drobnohledem medií.

Kiska zbohatl na prodeji podílů ve společnostech, které se zabývají splátkovým prodejem nebo poskytováním půjček. Kritiku za údajnou lichvu v kampani opakovaně odmítl.

Fico v prvním kole získal 28 procent hlasů, Kiska 24 procent. Nástupce současného slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče vzejde z druhého kola voleb hlavy státu, které se uskuteční 29. března.

Fico je prezidentský favorit, hraje ale vabank

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video