Kličko vzdal prezidentskou kandidaturu, chce se stát starostou Kyjeva | E15.cz

Kličko vzdal prezidentskou kandidaturu, chce se stát starostou Kyjeva

Vitalij Kličko
Vitalij Kličko
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jeden z hlavních vůdců opozice proti svrženému režimu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče Vitalij Kličko se v květnu nebude ucházet o křeslo hlavy státu. Boxerský šampion chce usilovat o post starosty Kyjeva a v nadcházejících prezidentských volbách podpoří vlivného podnikatele Petra Porošenka. Kličko své rozhodnutí oznámil jen několik hodin předtím, než opoziční strana Vlast oficiálně jmenovala jako prezidentskou kandidátku svou šéfku Juliji Tymošenkovou.

„Jedinou šancí, jak vyhrát, je nominovat jednoho kandidáta demokratických sil,“ citovala agentura Reuters Kličkovo prohlášení na sjezdu jeho strany UDAR. Kličko také řekl, že podporuje Porošenka, který je na Ukrajině díky svým podnikatelským aktivitám označován za „čokoládového krále“, patří mu totiž výrobce sladkostí Roshen.

Kličko se ale z nejvyšší politiky nestahuje, chystá se kandidovat na starostu ukrajinské metropole. „Chci z Kyjeva učinit skutečné evropské město,“ řekl Kličko. Volby starosty se uskuteční ve stejný den, kdy Ukrajinci budou vybírat nového prezidenta, tedy 25. května.

Kličko rovněž vyzval Tymošenkovou, aby se své kandidatury vzdala ve prospěch Porošenka, ta tak ale neučinila. Strana Vlast ji naopak jednohlasně v kandidatuře podpořila. Prezidentská kampaň tak podle všeho bude ve znamení souboje Porošenka a Tymošenkové.

Expremiérka Tymošenková, která za Janukovyče byla ve vězení a o jejíž propuštění Evropská unie usilovala, je zastánkyní tvrdého postupu vůči Moskvě. Na návrat Tymošenkové do vrcholné politiky nyní ale Západ podle DPA hledí s obavami. Důvodem je právě její ostrý protiruské vymezení.

Petro Porošenko, který se podle průzkumů veřejného mínění těší přízni zhruba čtvrtiny Ukrajinců, je považován za politika se schopností dohodnout se s různými politickými proudy. Za prozápadního prezidenta Viktora Juščenka býval ministrem zahraničí, za proruského Janukovyče ministrem hospodářství. Jako jediný z ukrajinských oligarchů otevřeně podporoval protestní hnutí v Kyjevě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.