Pracovat na důchodové reformě? Babišovo ANO bude raději nahánět migranty

Jednání o důchodové reformě u prezidenta Petra Pavla.

Jednání o důchodové reformě u prezidenta Petra Pavla. Zdroj: ČTK / Deml Ondřej

Budeme si muset pomalu začít zvykat, že se s nástupem „marketing­‑driven“ populistických projektů politika navždy nenávratně změnila. Přesněji řečeno jsme si na to měli zvyknout už dávno, jen naše zažité konzervativní vnímání nám pořád říká, že by měla být o střetech idejí, soubojích politických programů a podobném starém harampádí. Kdybychom byli připraveni, už by nás odřeknutí hnutí ANO, jež vycouvalo z konstruktivní opoziční práce na reformě důchodů, nemohlo překvapit.

Dopadlo to jako vždycky. Hnutí ANO prásklo dveřmi a oznámilo, že dál nebude spolupracovat na přípravě důchodové reformy. Uvedlo dva důvody: Předně výroky ODS, že je ochotna protlačit změny na sílu, bez shody s opozicí. A pak že to, co nese ministr práce Marian Jurečka do sněmovny, není reforma, ale jen parametrické změny. U nich se zastavíme.

Přirozeně že u tak ekonomicky a číselně poměrně exaktní věci, jako je reforma důchodů, budou každé změny PARAMETRICKÉ. Jaké by asi tak měly být jiné? Ideologické? Religiózní? Astrologické? Čekal snad někdo, že se na jednáních u prezidenta zjeví při nějaké temné seanci duch boha důchodů a přítomným sdělí dlouho skrývaný geniální nápad, jak vyřešit důchody jinak, než je aktuálně řeší celý svět?

Důchodové kalkulačky na e15

Spočítejte si pomocí našich kalkulaček výši starobního důchodu, osobní vyměřovací základ a důchodový věk:

Skutečně tu máme pořád jen ty staré dobré parametry, mezi něž na jedné straně patří stárnutí populace, silné ročníky, rostoucí životní náklady, legislativní valorizační koeficienty a podobně. A na straně druhé řešení typu zvyšování důchodového věku, vyšší odvody a nějaké ty spořicí pilíře. Desetiletí neměnná debata se pořád dokola týká oněch parametrů.

Týkala se přirozeně všech podobných důchodových komisí a mezistranických jednání, co jsme jich za ta léta měli. A je ke škodě, že zatím všechny politické reprezentace sice většinou našly odvahu svěřit výpočty těchto parametrů matematikům (ekonomům, sociologům a podobně), a někdy ani to ne, aby nakonec parametry promyslely a jakoukoli reformu zcela politicky odpískaly. Zbylo nám tu pár střípků, tedy například to, že všichni celkem dobře vědí, co by se mělo, ale nikomu se do toho vůbec nechce – čím blíž k volbám, tím spíš.

Věděla to v roce 2019 i tehdejší ministryně financí, jakási Alena Schillerová. „Už dnes víme, že okolo roku 2030, až začnou do důchodu odcházet silné ročníky ze 70. let, bude již demografické složení naší společnosti takové, že pokud bychom do té doby opravdu s ničím nepřišli, problém s udržitelností našeho důchodového systému už nebude jen hrozbou, ale tvrdou realitou,“ prohlásila tehdy, v době, kdy čistě číselně, tedy parametricky, byla na stole varianta zvýšení věku odchodu do důchodu u tehdejších pětadvacátníků ze 65 na 67 let. Pětadvacátníci nám mezitím trochu vyrostli a Alena Schillerová už se ke své o pět let mladší verzi znát nechce

Je celkem zbytečné žehrat nad krokem, který hnutí ANO udělalo, protože ho udělat muselo. V průzkumech sledování nálad jim jednoduše vyšlo, že tudy ne. Abychom se vrátili na počátek, bylo by od nás pošetilé vyžadovat od marketingových populistů, aby dělali, co dříve slíbili, když se jim to zrovna přestalo hodit. Politika se nevratně změnila. ANO vsadilo na jiné koně, aktuálně je to 15 lidí, kteří „vypadají jinak a postávají před Albertem v Čestlicích“. Za týden to může být zase jinak.

Nový pořad FLOW: Učitelům bych platy nezvedal, říká Singer

Video placeholde
Rozhovor pro FLOW s ekonomem Miroslavem Singerem • e15