Ruská ekonomika zřejmě klesne, připustila vláda. Sráží ji levná ropa | E15.cz

Ruská ekonomika zřejmě klesne, připustila vláda. Sráží ji levná ropa

Ruská ekonomika zřejmě klesne, připustila vláda. Sráží ji levná ropa
Provládní demonstranti v Moskvě
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Ruská ekonomika příští rok zřejmě klesne o 0,8 procenta. Připustil to dnes náměstek ruského ministra hospodářství Alexej Veděv. Vláda dosud čekala v roce 2015 růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,2 procenta.

Ministerstvo podle Veděva snížilo odhad průměrné ceny ropy pro příští rok o 20 dolarů na 80 dolarů za barel. Výnosy z vývozu ropy a plynu jsou klíčovými příjmy ruského rozpočtu, ceny ropy ale letos klesly o zhruba 40 procent.

Kurz rublu zůstane podle ministerstva i příští rok slabý. Ruská měna letos ztratila už téměř 40 procent. Ministerstvo odhaduje, že odliv kapitálu se v roce 2015 zpomalí na 90 miliard dolarů (dva biliony korun) z letošních odhadované úrovně 125 miliard dolarů.

Čtěte také:

Moskva chce po EU konec sankcí, nabízí to samé

Ruská ekonomika je pod tlakem sankcí, které na Moskvu uvalil Západ kvůli ukrajinské krizi. Podkopává ji také propad cen ropy, pokles zahraničních investic a slabá domácí poptávka, kterou ještě sráží propad rublu.

„Nyní předpokládáme, že sankce zůstanou v platnosti po celý rok 2015,“ uvedl Veděv. „Znamená to uzavřené kapitálové trhy pro většinu ruských podniků a bank,“ dodal. Ministerstvo hospodářství dříve předpokládalo, že sankce budou zrušeny do poloviny příštího roku.

Šéf oddělení ministerstva financí pro dlouhodobé strategické plány Maxim Oreškin navíc upozornil, že zrušení sankcí nepřinese okamžitě výrazné zlepšení hospodářské situace. „Další den se život dramaticky nezmění. Postupný návrat k normální situaci každopádně zabere jeden až dva roky,“ prohlásil.

Oreškin také uvedl, že v případě poklesu průměrné ceny ropy v příštím roce na 60 dolarů za barel by se ruská ekonomika v souladu s jedním z dřívějších scénářů centrální banky mohla propadnout až o čtyři procenta. Takovýto scénář nicméně označil za pesimistický.

Ruská vláda letos očekává zvolnění letošního celoročního růstu HDP na 0,5 procenta z loňského tempa 1,3 procenta. Předloni HDP vykázal růst 3,4 procenta. V příštím roce Moskva původně plánovala růst o dvě procenta, než odhad snížila na 1,2 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!