S&P: Ztráta dalšího území by pro Ukrajinu znamenala bankrot | E15.cz

S&P: Ztráta dalšího území by pro Ukrajinu znamenala bankrot

S&P: Ztráta dalšího území by pro Ukrajinu znamenala bankrot
Ukrajina, útok armady
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Kdyby Ukrajina ztratila další území na východě, pravděpodobně by přestala být schopna splácet své dluhy. Předpověděl to dnes šéf výboru pro státní ratingy z mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's John Chambers. Poukázal na to, že úvěrový rating Ukrajiny na úrovni CCC už nyní naznačuje akutní nebezpečí vyhlášení státního bankrotu.

„Pokud Ukrajina ztratí část své územní integrity, asi nebude schopna splácet úvěry,“ řekl Chambers agentuře Reuters v metropoli Kazachstánu Astaně. S&P v únoru kvůli politické krizi snížila rating Ukrajiny na nynější úroveň s negativním výhledem, což znamená riziko dalšího zhoršení k blízkosti kategorie D, tedy platební neschopnosti.

Rusko po únorovém převratu v Kyjevě anektovalo Krym a v posledních dnech prudce eskaluje napětí na silně ruskojazyčném východě a jihovýchodě země. V pátek po střetech mezi proruskými a prozápadními demonstranty zahynulo při požáru budovy odborů v Oděse více než 40 lidí.

„Ukrajina vstoupila do krize s dluhovou zátěží, která byla při tehdejším směnném kurzu přiměřená. Jestliže se ale kurz zhroutí a oni ztratí další části svého území, jejich schopnost obsluhovat dluh bude ohrožena,“ uvedl Chambers.

Mezinárodní měnový fond tento týden schválil program hospodářské pomoci Ukrajině v hodnotě 17 miliard dolarů (340 miliard korun), který má odvrátit hrozící kolaps její ekonomiky. Výkonná rada fondu rozhodla o okamžitém uvolnění 3,2 miliardy dolarů, které dostane k dispozici ukrajinská vláda pro bezprostřední odvrácení bankrotu. Pomoc MMF podle expertů zároveň otevře dveře k dalším mezinárodním půjčkám ve výši asi 15 miliard dolarů.

MMF ale zároveň upozornil, že jakákoli další ztráta území bude pro Ukrajinu znamenat nutnost zesílené pomoci. Ukrajinskou ekonomiku by podle fondu mohlo poškodit i další zhoršení vztahů s Ruskem, které je pro ni klíčovým exportním trhem.

„Je pravděpodobně příliš brzy na to, aby se uvažovalo o rozdělení Ukrajiny,“ řekl Chambers. „Je ale jasné, že v období vysoké politické nestability se snižuje schopnost země obsluhovat dluh a obecně zajišťovat vládní služby,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!