Ukrajinský parlament definitivně schválil Jaceňukovu vládu | E15.cz

Ukrajinský parlament definitivně schválil Jaceňukovu vládu

Ukrajinský parlament definitivně schválil Jaceňukovu vládu
ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Ukrajinský parlament napodruhé a definitivně schválil složení nové vlády v čele s premiérem Arsenijem Jaceňukem. Poslanci nejprve schválili nový kabinet jako celek, ale po protestech některých frakcí sněmovna postupně projednala kandidaturu jednotlivých členů kabinetu. V prvním hlasování vláda prošla těsnou většinou 229 ze 450 hlasů, ve druhém byl kabinet v identickém složení schválen hlasy 288 poslanců.

Ve funkcích na návrh prezidenta Petra Porošenka zůstávají ministr zahraničí Pavlo Klimkin, šéf rezortu vnitra Arsen Avakov a ministr obrany Stepan Poltorak. Porošenko do vlády navrhl i tři zahraniční experty, kterým ještě před hlasováním parlamentu udělil občanství, aby tak usnadnil jejich účast v Jaceňukově kabinetu.

Do čela ministerstva financí Porošenko navrhl Američanku ukrajinského původu Natalji Jareskovou, která na Ukrajině žije už 20 let. Podle agentury AP má Jaresková zkušenosti z práce na washingtonském ministerstvu zahraničí. Litevce Ajvarase Abromavičiuse, který v zemi žije deset let, prezident vybral na post ministra hospodářství. Třetím cizincem ve vládě se stal Gruzínec Alexandr Kvitašvili, jenž obsadil křeslo ministra zdravotnictví.

Jaceňukovým cílem je rozpočtový kodex

Čtyřicetiletý Jaceňuk bude mít ve vládě čtyři vicepremiéry, kteří budou zastupovat vítěznou stranu Blok Petra Porošenka (BPP), Lidovou frontu a populistickou Radikální stranu. Šéf parlamentní frakce BPP Jurij Lucenko označil kabinet za „vládu technokratů“, podle Jaceňuka byla ministerská křesla rozdělena nikoli podle partajních kvót, ale na základě politické odpovědnosti. Poslanci proruského Opozičního bloku na protest proti schvalování nové vlády „nadvakrát“ sněmovnu opustili.

Staronový premiér Jaceňuk v parlamentní řeči označil za hlavní úkol nové vlády schválení „rozpočtového kodexu“ do konce letošního roku. Nová fiskální pravidla mají předat více pravomocí do ukrajinských regionů. Dalším úkolem je daňová reforma, jejíž součástí má být i zavedení progresívní daně z příjmu. Až po schválení těchto kroků sestaví kabinet rozpočet na příští rok, oznámil Jaceňuk.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!