Západní sankce jsou plné děr. Kalašnikov dál vyváží a ruští zbrojní magnáti žijí bez postihů

Symbol ruské agrese Z na Kalašnikovu. Firma přes sankce zřejmě nadále prodává část své produkce na Západ.

Symbol ruské agrese Z na Kalašnikovu. Firma přes sankce zřejmě nadále prodává část své produkce na Západ. Zdroj: Profimedia

S legendárními Kalašnikovy se učí za války zacházet i ukrajinské ženy. Firma je zřejmě nadále schopná prodávat část výrobků na Západ.
Sankce dosud nedopadly na hlavního vlastníka společnosti Kalašnikov Alana Lušnikova.
Postihům uniká i šéf společnosti Almaz-Antej Jan Novikov.
Společnost Almaz-Antej vystavovala na jaře v Saúdské Arábii a její šéf Jan Novikov není na sankčním seznamu.
Systém protivzdušné obrany S-400 od společnosti Almaz-Antej podle Kyjeva selhává proti západním raketám a vedení firmy tak má potíže.
7
Fotogalerie

Západ se snaží stále novými sankcemi přimět Kreml k zastavení útoku na Ukrajinu. Postihům se přesto poměrně úspěšně vyhýbají ti, kteří ke krveprolití přispívají nejvíce. Řada v ruském obranném průmyslu působících firem a zbrojních magnátů na sankčních seznamech stále chybí. A legendární společnost Kalašnikov, která je na černé listině už od roku 2014, si zřejmě našla cesty, jak dále prodávat své zboží do desítek zemí včetně západních.

Spojené státy na konci minulého měsíce uvalily na Rusko nové kolo sankcí a mezi postižené se dostal i významný zbrojařský konglomerát Rostěch. Pod něj patří například společnost United Aircraft Corporation (UAC), která vyrábí stíhačky Suchoj a MiG.

„Zacílení na ruský obranný průmysl sníží schopnosti prezidenta Vladimira Putina vést válku proti Ukrajině, které byly již nahlodané špatnou morálkou, narušenými dodavatelskými řetězci a logistickými selháními,“ vysvětlovala ministryně financí Janet Yellenová.

Lušnikov uniká sankcím a prodává na Západě přes pochybné subjekty

Jenže speciální zpráva Reuters posléze přinesla zjištění, že přinejmenším čtrnáct ruských firem z oblasti obranného sektoru a tři desítky zbrojařů nejsou dosud nijak trestáni ani v USA, ani v Evropské unii či Británii. Patří mezi ně například Alan Lušnikov, největší podílník ve společnosti Kalašnikov, známé především svými útočnými puškami AK-47.

Společnost podle svých webových stránek a výroční zprávy produkuje 95 procent ruské výroby kulometů, odstřelovacích pušek, pistolí a dalších ručních střelných zbraní. Někdejší náměstek ministra dopravy Lušnikov přitom vlastní 75 procent akcií firmy, na niž Západ uvrhl postihy už v roce 2014 po ruské anexi Krymu.

Ukrajinský web Ekonomična Pravda (EP) navíc v posledních dvou měsících přinesl dvěinvestigace, které ukazují, že Kalašnikov zřejmě některé své civilní produkty dále prodává i na Západ prostřednictvím nenápadných firem takřka bez zaměstnanců, Alfa Precision a EDGun.

„Své produkty prodává po celém světě. Svědčí o tom existence 44 zástupců, jejichž kontakty jsou zveřejněny v oficiální brožuře společnosti,“ píše EP v případě EDGun. Podle ní je hlavním evropským prodejním místem Španělsko, zástupce má však firma i v Česku. Ostatně její produkty lze koupit jednoduše i na e-shopu, dodává web.

Alfa Precision přitom sídlí v Iževsku, jen pár bloků od Iževského mechanického závodu, spadajícího pod Kalašnikov. Podle ukrajinských investigativců existuje i řada dalších náznaků, že pochybné subjekty jsou vzájemně propojené a jejich produkty se ve skutečnosti vyrábějí v továrně Kalašnikovu.

Novikov nemá problémy na Západě, podle Kyjeva mu ale hrozí stíhání doma

Mezi zbrojaři, kteří unikají sankcím, je i Jan Novikov, šéf společnosti Almaz-Antej, která vyrábí rovněž světoznámé systémy protivzdušné obrany S-300 či S-400. A prostřednictvím dceřiné firmy Novator také rakety Kalibr, jež byly podle Kyjeva použity při nedávném krvavém útoku na město Vinnycja, ležící daleko od fronty. Dle zdrojů z ukrajinské strany, které nelze nezávisle ověřit, má však Novikov v současnosti v Rusku průšvih a hrozí mu nejen ztráta zaměstnání, ale také trestní stíhání.

„Ruské ministerstvo obrany zahájilo zúčtování s vedením producenta vychvalovaných systémů protivzdušné obrany S-300 a S-400, koncernem Almaz-Antej,“ napsal na Facebooku poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. Šéfové společnosti se totiž podle něj při podpisu mnohamiliardových zakázek zaručili, že tyto systémy dokáží sestřelovat rakety odpalované z amerických raketometů HIMARS. Heraščenko tvrdí, že v tomto směru i S-400 selhaly, a dokonce byl tento systém při jednom útoku HIMARS zničen.

Západ ve svém hledáčku nemá ani Sergeje Pitikova, šéfa KBM, který stojí za raketami Točka. Kyjev i Washington tvrdí, že Kreml s nimi provedl například dubnový útok na nádraží v Kramatorsku. V neposlední řadě není na černé listině ani místopředseda představenstva a většinový akcionář ruské společnosti VSMPO-Avisma Michail Šelkov, jehož jmění Forbes odhaduje na šest miliard dolarů.

Společnost je hlavním dodavatelem titanu pro světový letecký průmysl. Kromě United Aircraft Corporation tak zásobuje i západní výrobce letadel a má na Západě své pobočky, což je podle Reuters patrně důvodem, proč postihům uniká.

Nad budoucností ruského zbrojního exportu se stahují mračna

Přes díry v sankcích se vznáší otazník nad další schopnosti Ruska exportovat zbraně v takovém objemu, jak činilo před svým vpádem na Ukrajinu. Ústav SIPRI uvádí, že jich v pětiletce 2017-2021 vyvezlo po Spojených státech nejvíce, přestože zaznamenalo oproti předchozímu období výrazný propad. Dodávky směřovaly zejména do Indie, Číny a Egypta, celkově plynuly téměř dvě třetiny vývozu do Asie a Oceánie.

Západní postihy ale zřejmě narušily ruskou schopnost produkovat vyspělou výzbroj včetně přesně naváděné munice. Už dlouho se hovoří i o problémech továrny na tanky Uralvagonzavod. Podle některých zdrojů tak Moskva není příliš schopná nové tanky vyrábět a soustředí se hlavně na jejich opravu.

„Výrobní problémy Uralvagonzavodu jsou značné. Kromě nedostatku komponentů a náhradních dílů čelí i problému spolupráce v celém řetězci v tomto odvětví,“ napsal nedávno na webu Bulgarianmilitary.com zbrojní expert Bojko Nikolov. Společnost tak podle něj přichází o zakázky a zakázníky právě v Asii. Kreml navíc ztrácí na bojištích takové množství bojové techniky, že ji těžko zvládá doplňovat pro sebe.

Země jako Indie jsou k tomu pod tlakem Západu a v neposlední řadě je válka na Ukrajině obrovskou ránou pro prestiž ruského zbrojního průmyslu. „Obrázky vraků a opuštěných vozidel zpochybňují kvalitu a spolehlivost ruského vojenského materiálu,“ uvádí ve své studii jihoasijský ústav ISEAS, který předvídá pokles ruského zbrojního exportu. Kupříkladu Dillí už v květnu zastavilo jednání s Ruskem o nákupu deseti vrtulníků Kamov v hodnotě půl miliardy dolarů.

Které státy disponují jadernými zbraněmi

Video placeholde
Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát? • Videohub

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!