Slabá domácí poptávka srazila čínský dovoz o nečekaných 17 procent

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: CC BY-NC-SA 2.0: Corey Seeman via Flickr

Dovoz do Číny se v květnu v meziročním srovnání propadl o 17,6 procenta, což je výrazně více, než se čekalo. Klesl i vývoz, zde byl však propad oproti odhadům nižší. Čínské úřady budou muset přikročit k dalším opatřením, aby zabránily prudkému zpomalení ekonomiky, tvrdí analytici. Čína je druhá největší ekonomika na světě.

Ekonomové v anketě agentury Reuters přepokládali, že dovoz v květnu meziročně klesne o 10,7 procenta. Odhady naopak překonal vývoz, který se v květnu snížil o 2,5 procenta. Ekonomové přepokládali pokles o pět procent. Přebytek zahraničního obchodu Číny tak v květnu vystoupil na takřka rekordních 59,49 miliardy dolarů.

Čtěte komentář Ilony Švihlíkové:

Vývozci se potýkali se slabou zahraniční poptávkou, rostoucími náklady na práci, ale také s vyššími náklady spojenými s vývojem směnných kurzů. Čínský jüan v posledních měsících zpevňoval k předním nedolarovým měnám, nicméně čínský premiér znehodnocení čínské měny vyloučil.

Přetrvávající slabý dovoz pak signalizuje slabou domácí poptávku v Číně, jejíž ekonomika již delší dobu zpomaluje. Mnoho analytiků předpokládá, že hospodářský růst Číny by ve druhém čtvrtletí mohl zpomalit na méně než sedm procent. Stalo by se to poprvé od světové finanční krize.

Graphical visualization of China Imports China Exports

Ekonomika Číny zpomalila, roste nejpomaleji za šest let
Hospodářský růst Číny v prvém čtvrtletí zpomalil v meziročním srovnání na sedm procent, zatímco v posledních třech měsících loňského roku čínská ekonomika stoupla o 7,3 procenta. Čína je druhou největší ekonomikou světa, a tak slabší růst může mít dopady jak v Asii, tak ve zbytku světa.