Tohle jsou největší realitní dealy roku. Velké finále ale teprve přijde

Centrum Lvíčkov v obchodním domě Máj je již uzavřené.

Centrum Lvíčkov v obchodním domě Máj je již uzavřené. Zdroj: Amadeus Real

bla
Diskuze (0)

Investice do komerčních nemovitostí v Česku zažily v první polovině roku 2025 boom. Objem transakcí dosáhl 2,1 miliardy eur, tedy téměř 53 miliard korun. Tahounem trhu byly průmyslové areály, kanceláře a hotely. Dominantní roli sehráli tuzemští investoři, kteří stáli za třemi čtvrtinami všech obchodů. Přinášíme přehled komerčních budov v Česku, které měnily své majitele. 

Největší transakce se odehrály na hotelovém trhu, kde se prodaly dva pražské hotely – luxusní Four Seasons a největší český hotel Hilton Prague. Tyto obchody samy o sobě tvořily přes 80 procent celkového objemu investic v hotelovém sektoru, který letos dosáhl 471 milionů eur. V přepočtu tak jde o téměř 12 miliard korun.

Vedle toho se významně obchodovalo i s kancelářemi a průmyslovými nemovitostmi, jejichž objem byl téměř vyrovnaný – tvořil 556, respektive 583 milionů eur. Důvodem mimořádné aktivity jsou podle odborníků především dobrá kondice nájemních trhů, rychlost a připravenost domácích investorů a také odchod některých mezinárodních hráčů.

Právě čeští investoři v prvním pololetí uzavřeli 39 ze 43 transakcí. Podle odborníků z Cushman & Wakefield se dá očekávat, že se pozornost investorů bude dál soustředit především na kancelářský sektor, který vykazuje známky stabilizace po turbulentních letech. „Rostoucí schopnost českých fondů získávat kapitál, dobrá kondice nájemních trhů a strategické rozhodnutí mezinárodních investorů opustit zemi jsou tři klíčové faktory, které vedly k nárůstu aktivity ve druhé polovině roku 2024 a na začátku roku 2025,“ dodává Michal Soták, vedoucí investičního týmu Cushman & Wakefield. 

A o jaké investice tedy šlo? 

Hilton Prague

Největší český hotel Hilton na pražském FlorenciNejvětší český hotel Hilton na pražském Florenci | Zdroj: Hilton

Letos v únoru dotáhla nákup největšího hotelu v Česku Hilton Prague skupina Renáty Kellnerové PPF. Do hotelu vlastníci od roku 2018 investovali více než 50 milionů eur, tedy zhruba 1,3 miliardy korun. Uvedla to skupina CBRE, která obchod zprostředkovala. Šlo podle ní o největší prodej samostatné hotelové nemovitosti ve střední a východní Evropě. Prodej hotelu na konci ledna povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. 

„Pražský hotelový trh se čím dál víc dostává do hledáčku investorů. Město těží z odolného turistického ruchu, silného ekonomického zázemí a rostoucího zájmu o diverzifikaci investic. Protože je na trhu jen omezené množství kvalitních nemovitostí, místní investoři neváhají využít příležitosti a zaměřují se na dlouhodobé investice v jednom z nejstabilnějších a nejatraktivnějších hotelových trhů v Evropě,“ komentuje transakci vedoucí týmu oceňování hotelů v Cushman & Wakefield Alina Cazachevici. 

Hilton Prague, dříve hotel Atrium, byl dokončen v roce 1991, postavit jej nechala státní společnost Čedok ve spolupráci s francouzskou CBC Paris. Hotel má 11 pater a 791 pokojů. Hostil mnohé státníky, mimo jiné americké prezidenty Billa Clintona, George Bushe či Baracka Obamu, i filmové a hudební hvězdy. Kongresová část nabízí zhruba 5000 metrů čtverečních pro pořádání konferencí.

Contera Portfolio 2024

Dušan Kastl, výkonný ředitel společnosti ConteraDušan Kastl, výkonný ředitel společnosti Contera | Zdroj: E15 Michael Tomeš

Česká developerská skupina Contera navázala partnerství se správcem aktiv Blackstone. Americký investiční gigant tak odkoupil majoritní podíl v portfoliu deseti logistických parků CT Real Estate, které Contera dosud spravovala společně s dosavadním partnerem TPG Real Estate. Součástí dohody je i přímý odkup části podílu přímo od Contery, která v projektu zůstane jako menšinový akcionář, správce a developer nemovitostí.

„Tato strategická akvizice podtrhuje naši vizi a kvalitu našich projektů,“ komentoval výkonný ředitel Dušan Kastl. Portfolio zahrnuje zhruba 500 tisíc metrů čtverečních ve vysoce kvalitních parcích a podle Contery i Blackstonu odráží silnou poptávku po logistických a výrobních prostorách v regionu, podpořenou mimo jiné rozvojem e-commerce.

Atrium Flora 

Atrium Flora.Atrium Flora. | Zdroj: Profimedia

Obchodní centrum na pomezí pražského Žižkova a Vinohrad si do svého portfolia letos v lednu připsal olomoucký developer Richard Morávek a jeho skupina Redstone. Za prodejem obchodního centra stojí odchod izraelské realitní skupiny G City Europe z českého trhu. Prodala již loni Palác Pardubice právě Morávkovi a obchodní centrum Arkády Pankrác pak koupil nemovitostní fond Trigea.

Obchodně-kancelářské centrum Flora poskytuje nájemcům zhruba 40 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch. Komplex na rohu Vinohradské třídy vznikl mezi lety 2001 a 2003 a díky své poloze patří k atraktivním lokalitám v širším centru Prahy. Zaměřuje se především na módu a volnočasové aktivity – jedním z hlavních lákadel je multikino s technologií IMAX, jediné svého druhu v České republice.

Myslbek

Palác Myslbek v Praze 1. Pohled z Ovocného trhu.Palác Myslbek v Praze 1. Pohled z Ovocného trhu. | Zdroj: BNP Paribas Real Estate

Podobný příběh jako Atrium Flora píše Palác Myslbek v ulici Na Příkopě. Obchodně-administrativní pasáž nabídla na trhu začátkem roku 2024 společnost Anatol Invest Holding, spadající do francouzské státní finanční skupiny Caisse des Dépots. 

Developerská skupina Redstone podnikatele Richarda Morávka by ráda do budoucna vytvořila z pasáže Myslbek „stylovou a destinační gastronomickou zónu“. „Myslbek jsme vnímali jako mimořádnou příležitost, jaká se na trhu nemovitostí objevuje jednou za několik dekád. Jde o výjimečný objekt na skutečně mimořádném místě,“ komentuje Morávek. Součástí pasáže nedaleko Václavského náměstí a náměstí Republiky jsou také kancelářské prostory. Nově tam budou mít pražské sídlo právě společnost Redstone a fond Max Realitní, který za Myslbek i Atrium Flora dohromady zaplatil kolem osmi miliard korun. 

Obchodní dům Máj

Obchodní dům Máj.Obchodní dům Máj. | Zdroj: Profimedia.cz

V únoru získal rozhodující podíl v nemovitostní společnosti Máj Národní fond Realita. Ten spravuje investiční společnost Atris. Fondu a jeho podílníkům zajistí podíl pravidelný výnos z pronájmu Máje, získáním rozhodujícího podílu ve společnosti Máj Národní a.s. si současně Realita zajistila flexibilní opci na případný odkup celé společnosti.

„Akvizice Máje přispěje k modernizaci portfolia fondu Realita. Jde o nemovitost s potenciálem stabilního výnosu z nájemného. Přinese současným investorům dlouhodobě udržitelný výnos a věřím, že přiláká i další investory,“ komentoval transakci Tomáš Jícha z investiční společnosti Atris. Máj dosud vlastnila společnost Amadeus Real Estate, která má podle dřívějších informací webu Seznam Zprávy stejné konečné vlastníky jako fond Atris, a to bratry Václava a Martina Klánovy.

Budova je v současnosti pronajata, největší nájemce zde provozuje zábavní a zážitková centra. Objekt prošel kompletní rekonstrukcí, v nejbližších letech by proto neměl vyžadovat významnější investice. „Moderní nemovitost po rekonstrukci v historickém centru představuje na trhu ojedinělou nabídku. Díky dlouhodobě sjednaným nájmům poskytuje fondu Realita stabilní výnos, který nabízí atraktivnější zhodnocení ve srovnání s alternativními investičními příležitostmi,“ komentoval transakci Vítězslav Doležal z realitně-poradenské společnosti CBRE, specializující se na komerční nemovitosti a investice po celém světě.

Four Seasons Prague 

Hotel Four Seasons v PrazeHotel Four Seasons v Praze | Zdroj: ČTK / Horázný Josef

V jednom z nejluxusnějších hotelů v Praze se o podíly nově dělí nejbohatší Češka s nejvlivnějším zbrojařem. Společnost Noble Hospitality, vlastněná podnikatelem Michalem Strnadem, koupila třicetiprocentní podíl ve firmě FSHP, která provozuje luxusní hotel Four Seasons v centru Prahy. Podíl získala od PPF Real Estate, o transakci informoval mluvčí Strnadovy zbrojařské firmy CSG Andrej Čírtek. Akvizice podle něj otevírá prostor pro další spolupráci s PPF i v jiných oblastech. Manažerské řízení i nadále zůstane v rukou skupiny PPF, zatímco Strnad se bude podílet na investicích do hotelu.

O akvizici hotelu uzavřela PPF Real Estate dohodu s globální realitní investiční společností Northwood Investors, potvrdil Rousek informace z webu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Cenu žádná ze stran transakce nezveřejnila, podle informací Hospodářských novin činí 100 milionů eur, tedy zhruba 2,5 miliardy korun.

Visionary

Budova Visionary v pražských HolešovicíchBudova Visionary v pražských Holešovicích | Zdroj: Tomáš Jahoda

Investiční fond Conseq realitní v červnu dotáhl dvojici akvizic, které výrazně posilují jeho portfoliové zastoupení v oblasti administrativních i průmyslových nemovitostí. Nejprve získal od společnosti CA Immo moderní kancelářskou budovu Visionary v pražských Holešovicích. 

Sedmipatrový objekt z roku 2018 s hrubou pronajímatelnou plochou přes 25 tisíc metrů čtverečních byl v červnu obsazený na zhruba 93 procent. Generuje roční příjem z pronájmu zhruba 4,3 milionu eur. „Jedná se o velmi kvalitní budovu, která se skvěle hodí do našeho portfolia, zvlášť po prodeji A7 Office Centre,“ uvedl portfolio manažer fondu Vladan Kubovec.

Fond současně přikoupil rozsáhlý logistický areál Olomouc Park. Komplex tvoří pět hal o celkové ploše 40 tisíc metrů čtverečních. Areál leží jen dvě minuty od dálnice D35, což podle fondu Conseq realitní zajišťuje výbornou dopravní dostupnost. 

Stará Celnice

Objekt Staré Celnice s kancelářemi, restauracemi a obchody stojí od dubna 2025 vlastní realitní fond FIO.Objekt Staré Celnice s kancelářemi, restauracemi a obchody stojí od dubna 2025 vlastní realitní fond FIO. | Zdroj: Stará Celnice

Jednu z prémiových nemovitostí v centru Prahy si do svého portfolia připsala i Fio investiční společnost. Od německého penzijního fondu BVK Europa-Immobilien-Spezialfonds získala kancelářskou a obchodní budovu Stará Celnice, která se nachází přímo u náměstí Republiky. Objekt s více než 11 500 metry čtverečními ploch zahrnuje kanceláře, maloobchodní prostory v přízemí nebo parkoviště. Transakce proběhla za asistence několika poradenských firem, včetně Dentons, Knight Frank a Gleeds.

„Zajištěním této ikonické budovy jsme zase o krok blíže cíli nabídnout investorům stabilní dlouhodobý výnos,“ uvedl investiční ředitel fondu Václav Kubáček. Fond vznikl v roce 2021 a kromě Staré Celnice vlastní také kancelářskou budovu Rohan Business Centre v Karlíně a průmyslový areál Garbe Park v Chomutově. Jde tak o jeho třetí akvizici tohoto typu.

Palladium

Obchodní centrum PalladiumObchodní centrum Palladium | Zdroj: E15 Michael Tomeš

Do finále jde souboj o nejdražší obchodní centrum v zemi, tedy o Palladium z portfolia německé investiční společnosti Union Investment. Firma chce za obchodní dům získat přibližně 700 milionů eru, tedy v přepočtu více než 17 miliard korun. Německý vlastník pražského obchodního centra podle posledních informací nyní vede jednání o jeho prodeji exkluzivně s největším českým realitním fondem Reico.

Začít diskuzi