Altnerovi nám dluží miliony, tvrdí ČSSD | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Altnerovi nám dluží miliony, tvrdí ČSSD

Pavel Otto

Pavel Otto

V téměř dvě desítky let trvajícím sporu mezi ČSSD a Zdeňkem Altnerem, respektive dědici před třemi lety zesnulého advokáta, nastal obrat o sto osmdesát stupňů. Nejvyšší soud dal za pravdu sociální demokracii, když zpochybnil odměnu pro Altnera ve výši 18,5 milionu korun z pronájmu Lidového domu i propočet penále za její neuhrazení. To mělo dosáhnout 318 milionů. Strana nyní nabízí příbuzným právníka smír. Někteří odborníci souhlasí, že peníze, které už Altner a jeho rodina dostali, jsou dostatečné.

Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka je exekuce zažehnána, protože rozsudek Městského soudu v Praze z roku 2016 vyšší soud zrušil. „Pro nás z toho plyne, že Altnerovým nic nedlužíme,“ řekl.

Dodal, že vyhraná pře o pražskou centrálu dosud socialisty stála téměř 70 milionů. „Není to tak, že bychom za služby, které pro nás pan doktor Altner odvedl, nezaplatili,“ podotkl Hamáček s poukazem na kritiku, že oranžoví nedodržují závazky.

Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý míní, že pokud by se vycházelo z dřívějších advokátních tarifů, náležela by Altnerovi nižší odměna. „Nejenže nic nedlužíme, ale je dluženo nám. Měly by nám být vráceny miliony,“ uvedl s tím, že strana nabízí Altnerovým mimosoudní vyrovnání.

Zeman: Demonstrace proti vládě nemají smysl, Babiš by je měl ignorovat

To Patrik a Veronika Altnerovi odmítají. „Dlužník, který devatenáct let neplní smlouvu, dehonestoval našeho otce jako svého věřitele, ale miliardový majetek, který mu otec zajistil, si užívá a inkasuje z něj příjmy,“ reagovali.

Sumu 18,5 milionu, kterou měl Altner navíc získat z pronájmu Lidového domu, však zpochybňují i někteří odborníci. „Je to nepřiměřená odměna, a to nemluvím o smluvní pokutě,“ uvedl advokát Pavel Blanický, který je obeznámený s kauzou. Stejný názor má i předseda KSČM Vojtěch Filip, který má právní kancelář. „Platí obecná zásada, že odměna pro advokáta nesmí odporovat dobrým mravům,“ řekl.

„Byla to mimořádná roční zkušenost.“ Kandidát na pražského primátora Stuchlík končí v politice

Podle ministerstva spravedlnosti nesvědčí vleklý případ o selhání justice. Úřad připomíná, že tuzemské i evropské statistiky potvrzují, že v rychlosti civilních soudů patří Česko mezi nejlepší země EU.   

Přesto je z verdiktu Nejvyššího soudu patrné, že nižší soudy, které Altnerovy přiřknuly stamiliony, postupovaly chybně. „Vůbec nezjišťovaly, jakou právní službu původní žalobce jako advokát pro klienta provedl,“ stojí v rozsudku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!