Babiš čelí trestnímu oznámení. Kvůli dluhopisům za miliardy | e15.cz

Babiš čelí trestnímu oznámení. Kvůli dluhopisům za miliardy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mezera v zákoně vynáší ministrovi financí a šéfovi ANO okolo 90 milionů korun ročně.

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš čelí trestnímu oznámení kvůli tomu, že před více než čtyřmi lety odkoupil dluhopisy své společnosti Agrofert. Autor oznámení, které je podepsané německy znějícím jménem, v jeho postupu spatřuje krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku, napsal server Echo24. Nákupem dluhopisů, které Babišovi ročně vynesou zhruba 90 milionů korun, prošetří policie. Podle ministra se vše odehrálo v souladu se zákonem. Trestní oznámení označil za účelový politický útok.

Babiš měl využít mezeru v zákoně, protože dluhopisy v hodnotě jedné koruny vydané v roce 2012 nepodléhaly dani. Základ daně se zaokrouhloval na celé koruny dolů a právě vlivem zaokrouhlení tak byla u fyzických osob efektivní daň nulová. Agrofert takových dluhopisů v závěru roku 2012 vydal tři miliardy, Babiš jich dnes vlastní polovinu.

"Není legální přimět svou vlastní společnost k tomu, aby vydala dluhopisy, ze kterých nemá žádný užitek jen proto, aby se majitel společnosti obohatil tím, že tyto dluhopisy nakoupí a nemusí danit příjem z těchto dluhopisů," stojí v trestním oznámení, které dostali policisté v pondělí. Podle zákona se jím nyní budou zabývat.

"Naprosto to odmítám. Vše proběhlo v souladu se zákonem. Šlo o standardní zajištění zdrojů financování investic," reagoval Babiš v textové zprávě.

 

Agrofert podle Echo24 trvá na tom, že postupoval v souladu se zákonem. "Hlavním důvodem vydání emise dluhopisů bylo zajištění zdrojů financovaní, a to v souladu s plánovanými masivními investicemi skupiny Agrofert pro případ, že by nedošlo k zajištění dlouhodobých bankovních zdrojů," řekl webu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Jde podle něj o běžný postup v souladu se zákonem, který používá celá řada českých firem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video