Co bude dál: sedm scénářů, kam se budou ubírat jednání o vládě

Andrej Babiš, Richard Brabec, Jaroslav Faltýnek

Andrej Babiš, Richard Brabec, Jaroslav Faltýnek Zdroj: Martin Přibyl CNC / Paparazzi

Po neúspěšném čtvrtečním jednání ANO s ČSSD se ze všech stran ozývají hlasy s možnými scénáři o budoucnosti české vlády. Jakou cestou se premiér v demisi Andrej Babiš vydá? Podívejte se na několik možných scénářů dalšího vývoje.


Obnovení vyjednávání ANO s ČSSD

Koaliční spolupráce ANO s ČSSD se jevila jako nejpravděpodobnější, ale možnost vzniku většinové vlády smetli ze stolu sociální demokraté. Předsednictvo sociální demokracie v pátek jednomyslně potvrdilo konec jednání o vládě s ANO.

Přesto se najdou politici, kteří nevylučují, že ČSSD ještě změní názor. „Poměrně důležitá věc je, že bude sjezd ČSSD, kde se k tomu ještě nějak vyjádří členská základna," uvedl poslanec ANO František Petrtýl, jehož citoval web České televize.

Ostatně možnost pokračování jednání nevyloučil ani první místopředseda sociální demokracie Jiří Zimola. „Já si nenechám líbit, aby nejstarší českou politickou stranu někdo opakovaně urážel a říkal něco, co je přes čáru. Z druhé strany, každý má právo na to se mýlit, pokud to pochopí i Andrej Babiš, myslím, že ty dveře se dají znovu otevřít,“ řekl Zimola.

ANO obnoví jednání s SPD a KSČM

Jednou z variant je menšinová vláda hnutí ANO tolerovaná komunisty a SPD Tomia Okamury, k němuž se však někteří členové hnutí ANO staví zdrženlivě. Ministr spravedlnosti v demisi Pelikán ji označil za „nepřijatelnou”. „Jednání s SPD je ale riskantní,” uvedl poslanec Rostislav Vyzula (ANO) podle ČT. Zamítavě se vyjádřil i sám Babiš. „Pane redaktore, s SPD nejednáme,“ řekl v rozhovoru pro deník Právo s tím, že se ještě bude radit v úterý s klubem.

ANO se spojí s ODS

Koalici s hnutím ANO představitelé Občanské demokratické strany dlouhodobě odmítají. „Do vlády s ANO jít nemůžeme, už kvůli programovým rozdílům. Nelze připustit situaci, aby jedněmi dveřmi za ANO vstupovalo SPD a komunisté, druhými pootevřenými dveřmi ČSSD a ve třetích dveřích jsme byli my - a aby si Andrej Babiš vybíral. To je nezodpovědná politika a past,“ uvedl předseda strany Petr Fiala pro Seznam zprávy.

Jako logickou variantu by ale takovou vládu viděl předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD. „Babiš je oligarcha, svým životním postojem pravicový člověk, volil ODS a partnerství by měl hledat zejména tam,” uvedl předseda Senátu. 

Koaliční vláda ANO bez Babiše

Pro některé politiky z řad opozice je prioritou vláda bez Babiše a řešení situace přitom nevidí ani v předčasných volbách jako předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Řešit se musí příčina, nikoliv důsledek. Příčinou dnešního stavu je neschopnost Andreje Babiše dojednat vládu s důvěrou. Volby na jeho neschopnosti nic nezmění. Změnu může přinést jen jmenování jiného premiéra,” napsal Kalousek na Twitteru.

Podobného mínění je také šéf ODS Petr Fiala. „Pokud Andrej Babiš není schopen nebo ochoten sestavit řádnou vládu s většinovou podporou Poslanecké sněmovny, pak má dostat příležitost někdo jiný. Někdo, kdo představí plán a bude mít předpoklady vytvořit vládu v souladu s ústavou. Ukončeme toto divadlo a vraťme se k pravidlům parlamentní demokracie,” napsal na Twitteru.

Nicméně myšlenka, že by v premiérském křesle nahradil Babiše kdokoliv jiný z ANO, patrně přes členy hnutí neprojde. „Zůstává a troufám si říct, že nepochybně zůstane i příští týden jediným kandidátem na premiéra Andrej Babiš,” uvedl místopředseda ANO Richard Brabec, kterého citoval server iRozhlas.

Předčasné volby

Svěřit řešení situace do rukou voličům, kteří by znovu rozdali karty politickým stranám, je další legitimní variantou. Pro zákonodárce hnutí ANO jsou sice volby posledním řešením, ale premiér v demisi Babiš je v rozhovoru pro deník Právo nevyloučil.

V sobotu ale před Kramářovou vilou v den otevřených dveří svůj názor změnil. „Předčasné volby nikdo nechce, musíme najít jiné řešení, aby vznikla vláda co nejdřív, protože už jsme všichni z toho unavení,“ řekl Babiš.

Nevylučují to ani předseda komunistů Vojtěch Filip a šéf Pirátů Ivan Bartoš. Předčasné volby by nebyly proti mysli ani Jiřímu Drahošovi, kterého ve druhém kole prezidentských voleb porazil Miloš Zeman. „Nikdy jsem nebyl velkým zastáncem předčasných voleb. Pokud by však měla být jedinou alternativou Zemanem preferovaná vláda s SPD a komunisty, rád půjdu volit co nejdříve,” napsal na Drahoš na Twitteru.

Jeho úspěšný soupeř a prezident Zeman se ale v minulosti nechal slyšet, že takovou možnost nepřipustí. Považoval by to podle svých slov za urážku voličů. Pro rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb je potřeb hlasů 120 poslanců.

Pokračování menšinové jednobarevné vlády ANO

Zachování aktuálního stavu, kdy vládne hnutí ANO samo a bez důvěry Poslanecké sněmovny je možností, kterou má rukou Miloš Zeman, který se s Andrejem Babiše sejde v úterý. Ostatně dříve avizoval, že hodlá dát Babišovi dostatek času na sestavení vlády. Uvítal by ale, kdyby se tak stalo do letních prázdnin.

Úřednická vláda

S úřednickou vládu už má Miloš Zeman zkušenosti po jmenování kabinetu odborníků v čele s ekonomem Jiřím Rusnokem. Jeho vláda úřadovala od června 2013 až do ledna 2014 a mnozí ji vnímali jako “vládu přátel Miloše Zemana”. Není proto vyloučené, že by k obdobnému řešení mohl přistoupit i nyní. Vztah Babiše a Zemana navíc mohlo zhoršit vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Hrad přitom u ministra spravedlnosti prosazoval extradici do Ruska.