Firmy hledají nové pracovníky v kategorii 55+ | E15.cz

Firmy hledají nové pracovníky v kategorii 55+

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Krize na pracovním trhu způsobená nedostatkem zaměstnanců přiměla podnikatele hledat pracovníky i mezi lidmi na pomezí důchodového věku. Ti dříve naopak patřili mezi zaměstnance nejvíce ohrožené ztrátou práce.

Senioři jsou již běžně k vidění například za pokladnami v supermarketech nebo i na stavbách. Počet nezaměstnaných ve věku nad 55 let se od roku 2010 snížil o 63 procent, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Výhoda nízké fluktuace

„Před několika lety, než se trh práce vyčerpal, byla u mnoha zaměstnavatelů kategorie uchazečů starších padesáti let neprávem opomíjená. Dnes mají firmy zájem o pracovníky v zásadě jakéhokoli produktivního věku,“ uvedla Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury Grafton Recruitment. Starší zaměstnanci se podle ní vyznačují nízkou fluktuací. Na rozdíl od mladší generace navíc nejsou tak zvyklí diskutovat o výši mezd nebo lepších pracovních podmínkách.

„Bereme i seniory,“ poznamenal personální ředitel stavební společnosti Hochtief CZ Miroslav Kos. Stavbaři z Hochtiefu si cení zkušenějších kolegů mimo jiné kvůli zaškolování mladších zaměstnanců. „Mladí lidé mívají o seniorních zaměstnancích často negativní a zkreslený obraz. Stačí však několik společných projektů a jejich vztah se mění. Starší kolegové jsou pro ně vzorem zejména díky své rozvážnosti, soustředěnosti a oddanosti oboru,“ dodal personální šéf Hochtiefu.

Vypočitejte si s pomocí naší kalkulačky, jak vysoký budete mít důchod >>>

Před devíti lety bylo v Česku 49 tisíc nezaměstnaných starších 55 let. Loni jejich počet podle statistiků klesl na 18 tisíc. Míra nezaměstnanosti je teď těsně pode dvěma procenty, což znamená rekord v rámci Evropské unie.

„Firmy určitě neprodělají, když starší zaměstnance aktivně zapojí. Starší generace vítají i možnost pracovat na kratší úvazek a i to může být pro firmy ekonomicky zajímavé,“ uvedl Tomáš Macků, ředitel výzkumu agentury Ipsos.

Obavy trvají

Se sníženými úvazky u starších pracovníků má zkušenosti řetězec Albert. „Starší lidé, často již v důchodovém věku, také hledají práci na částečný úvazek a využívají toho, že umíme nabídnout flexibilní pracovní čas,“ sdělil mluvčí Albertu Jiří Mareček.

Navzdory příznivému vývoji pracovního trhu se podíl lidí nad 55 let na nezaměstnanosti nezlepšuje. V roce 2010 tvořil třináct procent, nyní patnáct procent. Tato skupina má podle průzkumu agentury Randstad nadále nejsilnější obavy ze ztráty práce.

Kdy můžete odejít do důchodu? Spočítejte si to pomocí naší kalkulačky 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.