Je konec, řekl Paroubek politice. Dá přednost rodině

Jiří Paroubek se ve své kariéře často stával terčem politické kritiky. (Foto: ČTK).

Jiří Paroubek se ve své kariéře často stával terčem politické kritiky. (Foto: ČTK). Zdroj: CTK

Bývalý předseda vlády a šéf ČSSD Jiří Paroubek odchází z čela své strany LEV 21 - Národní socialisté. V politice chce nejméně po dobu dospívání své pětileté dcery skončit, nepředpokládá ale ani návrat poté. Chce se věnovat především rodině, podnikatelské činnosti nebo publicistice.

Na Paroubkovo rozhodnutí upozornil server Vaše věc. V čele strany, kterou spoluzakládal, chce její předseda a bývalý premiér skončit do dvou týdnů, kdy své rozhodnutí plánuje oznámit vedení partaje.

„Ty důvody jsou především rodinné, a pak samozřejmě, abych se mohl soustředit na nějaké další činnosti, které dávají smysl, podnikatelskou činnost, publicistika, akademická oblast, eventuálně i veřejně prospěšná činnost,“ řekl Paroubek.

Dcera má atopický ekzém

Jako hlavní důvod pro své rozhodnutí označil rodinu a svou dceru, která trpí atopickým ekzémem. Do konce její puberty se politice věnovat nechce. Návrat nepředpokládá ani poté.

„Já myslím, že to už je jenom teorie. Až mi bude 70, tak už budu mít pravděpodobně jiné starosti, i když jsem v dobré kondici, zdravotně se cítím výborně. Myslím si, že to je definitivní odchod z politiky,“ poznamenal.

Tři nové projekty

Paroubek na serveru Vaše věc uvedl, že se v současné době zabývá ekonomickým poradenstvím a slušně vydělává. Připravuje další dva až tři podnikatelské projekty. Chce také přednášet pro studenty jedné vysoké školy.

Dvaašedesátiletý Paroubek vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi.

Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005 a již brzy se stal těžko přehlédnutelným politikem. Byl premiérem a předsedou nejsilnější politické strany, dnes ale bývalý sociální demokrat nepatří mezi hlavní politické hráče.

Po odchodu z ČSSD spoluzaložil stranu LEV 21, která ale v říjnových volbách do Sněmovny získala jen 0,07 procenta. Paroubek na poslance nekandidoval.

Jiří Paroubek
Od RaJ po premiéra

Jiří Paroubek se narodil se 21. srpna 1952 v Olomouci, v šesti letech se přestěhoval s rodiči do Prahy. Otec pracoval v letňanské Avii a matka byla aranžérkou květin. Již na gymnáziu v Hellichově ulici se podle spolužáků zajímal o politiku, což se projevilo i tím, že v den svých 18. narozenin podal přihlášku do Československé strany socialistické (ČSS).

Přijetí na vysokou školu si prý musel „odpracovat“ jako dělník v rámci tzv. nultého ročníku. Vysokou školu ekonomickou dokončil v roce 1976.

Po skončení vojenské služby nastoupil do podniku Restaurace a jídelny (RaJ) v Praze 1. V tomto období Paroubkova kariéra stoupala na všech frontách - v RaJ se vypracoval na vysoké místo ekonomického náměstka a mezi socialisty se stal nejmladším členem jejího širšího vedení, ústředního výboru.

V této době se změnil také jeho osobní život - v červenci 1978 se potkal s dvacetiletou Zuzanou Zajíčkovou a o rok později se vzali. V roce 1984 se jim narodil syn Jiří.
ČSSD

V roce 1986 Paroubek z ČSS odešel a po pádu režimu v roce 1989 vstoupil do obnovené ČSSD. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi.

Tato prohra jej odsunula mimo hlavní dění ve straně. Paroubek se poté pohyboval v komunální politice a podnikal jako ekonomický poradce. Byl členem pražského zastupitelstva a v roce 1998 se stal náměstkem primátora pro oblast finanční politiky.
Premiér

Jeho kariéra nabrala nečekaný obrat v srpnu 2004, kdy se Paroubek stal ministrem pro místní rozvoj a především pak v dubnu 2005, kdy překvapivě převzal po Stanislavu Grossovi (ČSSD) funkci předsedy vlády.

Okamžitě se stal jedním z hlavních hráčů na české politické scéně a dokázal vrátit rozloženou ČSSD opět do pozice jedné ze dvou nejsilnějších stran v Česku. V květnu 2006 pak Paroubka mimořádný sjezd zvolil předsedou strany.

Pod jeho vedením ČSSD vyhrála krajské a senátní volby 2008 a volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Paroubek se tak z pohledu voleb stal nejúspěšnějším politikem sociální demokracie po roce 1989, do vlády však stranu nedovedl.

Právě po sněmovních volbách 2010, v nichž ČSSD navzdory vítězství nezískala dostatečný počet mandátů na sestavení vlády, Paroubek rezignoval na předsednickou funkci. V dalších měsících se vztahy mezi ním a ČSSD zkomplikovaly.

Část sociálních demokratů se snažila distancovat od jeho éry, naopak Paroubek nebyl spokojen s prostorem, který ve straně dostával.
NS-LEV 21 a rodina

Postupně se v médiích začaly objevovat spekulace o jeho odchodu a nakonec v říjnu 2011 Paroubek z ČSSD skutečně vystoupil. V listopadu pak založil novou politickou stranu Národní socialisté - levice 21 (NS-LEV 21) a stal se jejím předsedou. Krajské volby v roce 2012 ale pro stranu skončily zklamáním, neuspěli ani její senátní kandidáti.

Paroubek nadále působil ve sněmovně, kam byl zvolen ještě v roce 2006 na kandidátce ČSSD. Funkci poslance vykonával až do srpna 2013, v následných podzimních parlamentních volbách už nekandidoval.

Zdůvodnil to mimo jiné tím, že média straně LEV 21 (v září 2013 přejmenované na LEV 21 - Národní socialisté) nevěnují dostatečnou pozornost. Letos byl Paroubek lídrem své strany ve volbách do Evropského parlamentu, strana však neuspěla.

Věnovat se chce nyní více své rodině. V roce 2007 se po 28 letech manželství rozvedl. Jeho druhá manželka Petra (za svobodna Kováčová) vystudovala filozofickou fakultu na Univerzitě Karlově a pracovala jako tlumočnice (mimo jiné i na úřadu vlády za Paroubkovy premiérské éry). V listopadu 2009 se jim narodila dcera Margarita.

Tak vznikl Paroubek