S byty má v pražských Komořanech vzniknout tramvajová trať | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

S výstavbou bytů v pražských Komořanech má vzniknout i nová tramvajová trať

Michal Kalina

Michal Kalina

Pražští radní dali zelenou studii pro prodloužení tramvajové trati na jih města. Spolu s plánovaným projektem dopravního tahu Nová Komořanská má zlepšit spojení s centrem a obsloužit stovky nových bytů, které chce v lokalitě stavět Skanska. Kromě trati se zde připravuje nové silniční spojení s Pražským okruhem.

Podle rozhodnutí radních má studii vypracovat Dopravní podnik hl. m. Prahy do konce roku 2021. „Díky tramvajové trati vznikne v oblasti městská třída, a ne rušný dálniční přivaděč, kterého se místní obávali. Kolejová doprava dává velký smysl, protože bude ekologicky přepravovat Pražany z nové městské čtvrti,“ uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha sobě).

O tramvajové spojení usiluje vedení Prahy 12, pod kterou Komořany spadají. Pro přípravu stavby také podala návrh na změnu územního plánu, kterou schválilo před rokem pražské zastupitelstvo a nyní ji zpracovává příslušný úřad. Kolik by stavba mohla stát, zatím zástupci magistrátu nechtějí odhadovat.

Stavební gigant Metrostav rekordně vydělal. Pomohl most přes fjord i nemovitosti

Studie má především upřesnit řešení budoucí trati v prostoru nynější Komořanské ulice a jejího napojení na stávající tramvajové koleje do Modřan. Místní radnice požaduje, aby v části trasy vznikla městská třída a pro tramvaj využilo město také trať bývalé železniční vlečky.

Právě Komořanskou ulici má nahradit již delší dobu připravovaný projekt čtyřproudého propojení Komořan a Pražského okruhu, který počítá s nájezdem na okruh před Cholupickým tunelem. Úřady již pro něj vydaly zatím nepravomocně územní rozhodnutí, město musí vyřešit výkupy pozemků.

Stavební zákon míří na legislativní radu vlády. Podnikatelům se nelíbí

„Dopravní podnik by měl zpracovat studii tramvajové tratě spolu s urbanistickým a krajinářským přesahem. Věřím, že se jedná o významný krok pro proměnu a zkvalitnění celého území,“ prohlásil místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos, který předsedá pracovní skupině zabývající se řešením dopravy v území, v níž jsou i zástupci Skansky.

Ta plánuje na místě bývalého cukrovaru na rozhraní Komořan a Modřan postavit 763 bytů v sedmi bytových domech a k tomu multifunkční halu, loděnici a mateřskou školu. Zahájit chce výstavbu příští rok a dokončit ji kolem roku 2030. Přibližně do té doby by mohla být hotová i nová tramvajová trať, pokud se podaří dodržet termín daný koncepcí rozvoje pražských tramvají.

Od pondělí bude opět fungovat Airbnb. Turisté se do bytů ale zatím ve velkém vracet nebudou

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!