Sobotka dostal mandát od vlády, část sankcí může odmítnout | E15.cz

Sobotka dostal mandát od vlády, část sankcí může odmítnout

Sobotka dostal mandát od vlády, část sankcí může odmítnout
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Česko uplatní připomínky k připravovanému unijnímu zpřísnění sankcí vůči Rusku zejména v oblasti takzvaného zboží dvojího užití. Cílem je ochránit strojírenský export. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), kterému dnes vláda dala mandát, aby se vůči některým sankcím vymezil. Hlasování se zdržela dvojice lidoveckých členů vlády Pavel Bělobrádek a Daniel Herman, kteří také neúspěšně navrhovali do usnesení doplnit odsouzení ruské agrese.

„Česká republika uplatní k podobě sankcí připomínky zejména s cílem ochránit strojírenský export v oblasti tzv. dvojího určení,“ uvedl Sobotka o výrobcích, které mohou nalézt využití v civilním i zbrojním sektoru. O ochraně českých strojírenských exportérů dnes mluvili i další členové vlády. „Já jsem proti tomu, aby bylo jakékoliv omezení pro český vývoz zboží dvojího užití, především obráběcích strojů pro civilní účely, protože to je naprosto nesmyslné,“ řekl ještě před začátkem jednání ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Vyjednavači podle Sobotky připomínky uplatní již během čtvrtečního a pátečního jednání. „Do pátku by mělo být také jasno, zda dnešní informace o posunu v jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou povedou k nějakému reálnému výsledku a umožní EU opustit politiku eskalace sankcí,“ podotkl také ministerský předseda.

Lidovci se zdrželi hlasování

Při dnešním hlasování ale Sobotka neměl podporu celé vlády. Lidovečtí členové kabinetu Pavel Bělobrádek a Daniel Herman se zdrželi hlasování. Podle KDU-ČSL zesílené a cílené sankce jsou jediným možným nástrojem, který může prezidenta Putina přinutit k ukončení agrese na východě Ukrajiny.

Sankcemi se bude příští středu na mimořádné schůzi zabývat i Poslanecká sněmovna. Na žádost ODS a TOP 09 schůzi svolal předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD).

„Sankce mají přirozeně dopad na ruskou ekonomiku, o tom nejsou žádné pochybnosti. Na chování Ruska na východě Ukrajiny bohužel ale nezměnily vůbec nic,“ prohlásil již dříve Sobotka k dalším protiruským sankcím.

Nové návrhy: Rusko bez úvěrů i fotbalového šampionátu

Návrh Evropské komise na zavedení nových sankcí vůči Rusku obsahuje zpřísnění dosavadních opatření v oblastech přístupu na kapitálové trhy, dodávek technologií pro těžbu ropy nebo právě exportu zboží dvojího užití. Ohledně dodávky zbraní nový návrh jen upravuje již platné sankce, tak aby byly právně v pořádku. Opět by se také měl rozšířit seznam lidí, kterým bude zmražen majetek a zakázán vstup do EU, a to například o osoby z nového vedení separatistických Doněcké lidové a Luhanské lidové republiky, z ruského parlamentu nebo armády.

Rusko by mohlo být vyloučeno i z významných sportovních událostí. Rusko by se například nemohlo účastnit mistrovství světa ve fotbale (které přitom v roce 2018 organizuje) nebo soutěží pořádaných asociací UEFA, jako je Liga mistrů nebo kvalifikace o mistrovství Evropy. Komise prý zvažuje i omezení přístupu Rusů na významné kulturní akce.

Výběr dosavadních sankcí EU proti Rusku
DIPLOMATICKÁ OPATŘENÍ A DALŠÍ KROKY

- Summit EU vyzval 16. července Evropskou investiční banku (EIB), aby pozastavila podpisy nových finančních operací v Rusku, členské země unie budou koordinovat své postoje v řídících orgánech Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) tak, aby také tato instituce zmrazila financování nových operací v Ruské federaci.

- Summit lídrů vyspělých ekonomik ze skupiny G7, který se konal 4. až 5. června náhradou za zrušené setkání, jež se mělo ve stejném termínu ještě za účasti ruského prezidenta Vladimira Putina odehrát v ruském letovisku Soči, podpořil přerušení vyjednávání o připojení Ruska k Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a k Mezinárodní agentuře pro energii (IEA).

- Byl zrušen summit EU-Rusko a nemají se konat ani dvoustranné schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni. Přerušena byla rovněž jednání o vízové liberalizaci a nové smlouvě upravující vzájemné obchodní vztahy. Summit EU v červenci také vyzval Evropskou komisi, aby případ od případu vyhodnotila, které programy dvoustranné či regionální spolupráce s Ruskem pozastavit. Projekty týkající se výhradně přeshraniční spolupráce a občanské společnosti budou zachovány.
ZMRAZENÍ MAJETKU A VÍZOVÉ SANKCE

- Zmrazení majetku a vízové sankce se týkají 95 osob, 23 subjektů má zmrazen majetek v EU. Postiženi jsou jedinci, kteří jsou odpovědni za akce narušující územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny, či firmy, jež měly prospěch z ruské anexe Krymu: například nezákonně převzaly tamní majetek patřící ukrajinským společnostem.
RESTRIKCE ZA ANEXI KRYMU A SEVASTOPOLU

- Jako výraz nesouhlasu s nezákonnou anexí Krymu a Sevastopolu EU zavedla sankce na dovoz zboží vyráběného na Krymu nebo v Sevastopolu, pokud toto zboží nemá ukrajinský certifikát.

- Zároveň EU vyslovila zákaz nových investic v dopravě, telekomunikacích a energetice a v oblastech využívání ropy, zemního plynu a minerálních zásob. Zařízení vztahující se k těmto sektorům nebudou dovážena na Krym a do Sevastopolu a nebudou ani poskytovány příslušné finanční služby.
EKONOMICKÉ SANKCE

- Občané a společnosti členských států EU nesmějí nakupovat či prodávat nové dluhopisy, vlastní kapitál a další finanční nástroje se splatností delší než 90 dnů, vydané pěti ruskými bankami vlastněnými státem nebo jejich pobočkami. Není také povoleno poskytovat investiční služby pro tyto subjekty nebo s nimi obchodovat.

- Embargo na dovoz a vývoz zbraní a vojenského materiálu do Ruska a z něj, vztahující se na všechny položky společného vojenského seznamu EU.

- Zákaz vývozu zboží a technologie dvojího užití, vojenského i civilního, do Ruska nebo pro ruskou armádu, včetně všech položek na seznamu zboží dvojího užití EU.

- Vývoz vybavení a technologie pro energetiku do Ruska musí nejdříve schválit příslušné úřady členských států. Bude zakázán export zařízení určených k průzkumu a těžbě ropných ložisek v hlubokých vodách, průzkumu a těžbě arktické ropy a projektů na těžbu břidličného plynu v Rusku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!