Soud poslal Dalíka na pět let do vězení za korupci, má také zaplatit pokutu | E15.cz

Soud poslal Dalíka na pět let do vězení za korupci, má také zaplatit pokutu

Lobbista Marek Dalík u pražského městského soudu,
Lobbista Marek Dalík u pražského městského soudu,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za údajnou korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu má jít lobbista Marek Dalík na pět let do vězení. Zaplatit by měl také peněžitý trest pět milionů korun. Rozhodl o tom pražský městský soud. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Dalík vinu odmítá. Jeho advokát se proti rozsudku odvolal, a tak kauzu projedná vrchní soud.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral údajně blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň prý předstíral, že má vliv na zakázku.

Čeplová: Zásadním důkazem byl mail

Podle předsedkyně trestního senátu Veroniky Čeplové byl zásadním důkazem e-mail, který rakouská policie zajistila ve firmě Steyr. Podle tohoto dokumentu zájem o schůzku U Malířů měla česká strana, byly v něm také informace o tom, kdo se schůzky zúčastní. „Dále jednoznačně z e-mailu vyplývá, proč je schůzka svolávána. Říká se tam, navrhuji, abychom si vyslechli jejich návrhy,“ citovala Čeplová z dopisu zbrojařů.

Dokument podle soudkyně podpořily také výpovědi dalších svědků - třeba zahraničních zbrojařů, kteří byli přímými účastníky schůzky. „K tomu jednání tak, jak popisují očití svědci, skutečně v restauraci U Malířů došlo,“ uvedla soudkyně. Podle soudu z důkazů vyplynulo, že žádost o úplatek vyslovena byla a nešlo o výmysl a že Dalík žádal o úplatek na příkaz někoho jiného. „Musel jednat na žádost někoho jiného. Ten okruh těch osob, které přicházejí v úvahu, je poměrně úzký, ovšem nemůžeme s jistotou tu osobu jmenovat,“ podotkla Čeplová.

Advokátovi Tomášovi Sokolovi se nelíbilo, že byl Dalík uznán vinným, aniž by se zjistilo, pro koho úplatek žádal

Soudkyně se také několikrát dotkla částky, která údajně měla sloužit jako úplatek. Označovala ji třeba za enormní nebo ohromnou. „Musel vědět, že pokud to praskne, tak to enormně poškodí pověst České republiky,“ podotkla Čeplová při zdůvodnění rozsudku.

Soudkyně také odmítla, že by Dalík za zakázku lobboval, což není trestný čin. „Pokud by mělo jít o lobbing ze strany pana obžalovaného, tak je nutné si položit otázku, proč to pan obžalovaný nikdy nepřiznal,“ uvedla soudkyně.

Pokus o podvod se neprokázal

Státní zástupce Dalíka vinil z pokusu o podvod. Soud dnes právní kvalifikaci změnil na pomoc k trestnému činu přijetí úplatku. „Rozhodně nemohl předstírat a uvádět v omyl v tom, v jakých je osobních vztazích s premiérem Topolánkem,“ řekla Čeplová. Doplnila, že změna právní kvalifikace je pro Dalíka výhodnější, protože mu jinak hrozil o dva roky vyšší trest.

Státní zástupce Jan Kořán si nechal lhůtu pro případné odvolání, chce počkat na písemné vyhotovení rozsudku. „Beru rozsudek takový, jaký je,“ řekl novinářům. Žalobce pro Dalíka navrhoval sedm let vězení a peněžitý trest téměř 22 milionů korun.

Sokol: Neprokázalo se, pro koho byl úplatek

Advokátovi Tomáši Sokolovi se nelíbilo, že byl Dalík uznán vinným, aniž se zjistilo, pro koho úplatek žádal. „Pro mě je to kritická záležitost,“ řekl Sokol, který v závěrečné řeči požadoval zproštění obžaloby. Podle Kořána je však zřejmé, že další důkazy v kauze nejspíš opatřeny nebudou.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Kauzu rozjelo vyšetřování rakouské policie v roce 2010, o pár dní později se případem začala zabývat i česká policie. Rakouská justice vyšetřovala slovenského lobbistu Miroslava Výboha, který je označován za blízkého přítele slovenského premiéra Roberta Fica, a Izraelce Lovi Droriho ze zbrojovky Rafael. Jejich stíhání bylo v lednu zastaveno. Soudkyně však dnes zdůraznila, že zatím není jasné, jestli je toto rozhodnutí pravomocné.

Marek Dalík - vlivný muž z éry vlády Mirka Topolánka
Vizitka lobbisty Marka Dalíka (41), jehož dnes soud poslal na pět let do vězení za údajnou korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu:
Datum narození: 14. ledna 1975

Vzdělání: bakalářské studium politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd UK

Praxe: profesní dráhu začal v 19 letech jako úředník na Hradě (za prezidenta Václava Havla), kde působil přes tři roky; od února 2002 do května 2014 byl předsedou představenstva PR agentury New Deal Communications (v srpnu 2009 Hospodářské noviny napsaly, že firma má obraty v řádu desítek milionů korun); podle obchodního rejstříku je společníkem firmy VIS Teniscentrum ve Vestci u Prahy.
Ostatní:

Byl pravou rukou někdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka, který byl v letech 2006 až 2009 premiérem, a podle informací v médiích měl výrazný podíl na jeho politické strategii. Seznámili se v roce 1999, kdy byl Topolánek senátorem za Ostravsko a Dalík se pohyboval v oblasti public relations. Během Topolánkovy vlády byl Dalík často po jeho boku, dokonce si koupil byt ve stejném domě.

Dalíkovo jméno se více začalo objevovat v médiích v srpnu 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance US-DEU Zdeňka Kořistky. Dalík byl jedním z emisarů ODS, které Kořistka obvinil, že mu nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří tehdejší vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Policie obvinila Dalíka a lobbistu Jana Večerka z podplácení, obvinění se ale neprokázalo, případ byl odložen.

V době Topolánkovy éry nebyl Dalík v ODS příliš populární. V rozhovoru pro MfD použil příměr se spolupracovníkem Adolfa Hitlera Martinem Bormannem: „Když si čtete memoáry nebo biografie nacistických pohlavárů, tak tam se jako červená nit táhne nenávist všech k Martinu Bormannovi. A proč? Protože byl blízko k Hitlerovi, protože mu Hitler věřil, takový člověk je vždycky neoblíbený.“

Pro média se Dalík stal symbolem údajných vazeb vedení ODS na podnikatele a lobbisty, jejichž záměry často vzbuzovaly pochybnosti. „Dalík byl spojkou do byznysu i k regionálním bossům, s nimiž dohadoval, jak si obchody rozdělí a jak se kdo má chovat ve stranických záležitostech,“ napsal v květnu 2012 týdeník Euro.

Tyto vazby ODS dlouhodobě poškozovaly - příkladem je známá kauza Toskánsko, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.

Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podle médií podílel na vyjednávání podpory koaliční Topolánkově vládě, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

V roce 2009 se Dalík údajně pokoušel jménem premiéra přesvědčit redaktora České televize, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa.

V květnu 2011 média informovala o tom, že Dalík podle výpovědi někdejšího zaměstnance firmy Steyr v roce 2007 žádal 18 milionů eur (480 milionů korun) za to, že česká vláda bude pokračovat v projektu dodávek transportérů Pandur. Dalík to popřel.

Server WikiLeaks v září 2011 zveřejnil depeši amerického velvyslanectví, která se zmiňuje o tom, že Dalík si údajně za dodávku Pandurů řekl o úplatek. Velvyslanectví ale v kabelogramu zároveň upozorňuje, že informace není možné nezávisle ověřit.

Dalíka v souvislosti s údajnými úplatky v kauze pandurů obvinila policie v říjnu 2012. Soud ale nevyhověl návrhu státního zástupce, aby ho poslal do vazby. V květnu 2014 byl Dalík obžalován z pokusu o podvod; podle vyšetřovatelů slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když na ni neměl ve skutečnosti vliv. Dnes soud po roce a půl lobbistu poslal na pět let do vězení za údajnou korupci. Zaplatit má také peněžitý trest pět milionů korun. Rozsudek není pravomocný.

Milovník umění Dalík je znám svým luxusním stylem života, často investuje do nemovitostí. Časopis Týden letos uvedl, že jeho majetek, dohledatelný ve veřejně přístupných databázích, přesahuje 50 milionů korun. V roce 2009 Dalík řekl: “… Většinu peněz jsem vydělal buď ve své firmě, nebo jako živnostník na IČO.“
Nákup pandurů provázely spory i podezření z korupce
Nákup obrněných transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr je jednou z nejkontroverznějších zakázek v novodobé historii české armády. Obchod provázela řada problémů a podezření z korupce, které se dostaly před soud. O nákupu pandurů rozhodla před deseti lety, 25. ledna 2006, vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil, o půl roku později rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.
Výběr událostí kolem zakázky na obrněné transportéry (za údajnou korupci při nákupu pandurů dnes soud poslal lobbistu Marka Dalíka nepravomocně na pět let do vězení):
26. listopadu 2003 - Vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) souhlasila s plánem ministerstva obrany pořídit 240 nových transportérů.

13. dubna 2005 - Vláda Stanislava Grosse (ČSSD) schválila záměr koupit transportéry. Krátce nato vypsala tendr, do něhož se přihlásilo sedm firem; ve finále zůstaly finská Patria a rakouský Steyr (součást americké General Dynamics) s Pandurem.

25. ledna 2006 - Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhodla, že koupí 200 transportérů od firmy Steyr za 23,6 miliardy korun.

9. června 2006 - Končící ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) podepsal se Steyrem smlouvu o nákupu transportérů.

7. listopadu 2007 - Náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva potvrdil informace, že transportéry nevyhověly testům.

7. prosince 2007 - Vláda Mirka Topolánka (ODS) rozhodla, že vypoví smlouvu se Steyrem.

2. dubna 2008 - Topolánkova vláda schválila návrh memoranda o testování pandurů. Pokud projdou, vojsko mělo připravit nákup 107 obrněnců. V září ministerstvo oznámilo, že transportéry prošly.

2. března 2009 - Topolánkova vláda schválila koupi pandurů.

13. března 2009 - Náměstek ministryně obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 pandurů za 14,4 miliardy korun.

30. září 2009 - Česká armáda převzala prvních 17 pandurů.

17. února 2010 - Deník Dnes uvedl, že zakázce předcházela smlouva o lobbingu u politiků. Zveřejnila rozhovory s bývalými manažery Steyru, kteří hovořili o provizích pro politické strany.

19. února 2010 - Rakouská protikorupční prokuratura začala prošetřovat kauzu údajné korupce při prodeji pandurů.

23. února 2010 - Policejní prezident Oldřich Martinů rozhodl o zřízení vyšetřovacího týmu k pandurům. Koncem března řekl, že nevyplynulo nic, co by umožnilo zahájit trestní řízení.

14. července 2010 - Nákup pandurů začal vyšetřovat společný tým českých a rakouských policistů.

10. května 2011 - Server Novinky.cz napsal, že v březnu 2011 vypověděl bývalý zaměstnanec firmy Steyr, že Topolánkův blízký spolupracovník Marek Dalík v listopadu 2007 požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za to, že ČR bude pokračovat v nákupu pandurů. Dalík to označil za „úplný nesmysl“.

8. října 2012 - Policie v kauze nákupu pandurů Dalíka zadržela, soudce jej ale odmítl vzít do vazby.

4. dubna 2014 - Policie navrhla Dalíka obžalovat z pokusu o podvod, v květnu podalo státní zastupitelství žalobu.

30. června 2014 - Začal soud s Dalíkem. Soud se kauzou zabýval zhruba rok a půl, z toho rok zabrala přestávka, během níž se zařizoval výslech bývalého velvyslance USA v Česku Richarda Grabera. Soudní jednání znovu začalo letos 15. ledna.

2. února 2016 - Soud poslal Dalíka za údajnou korupci na pět let do vězení (soud dnes změnil kvalifikaci z pokusu o podvod na trestný čin přijetí úplatku). Měl by také zaplatit peněžitý trest pět milionů korun. Rozsudek není pravomocný.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video