Summit V4 ON-LINE: Premiéři přijali deklaraci, vyzývají k silné Evropě | E15.cz

Summit V4 ON-LINE: Premiéři přijali deklaraci, vyzývají k silné Evropě

Beata Szydlová, Viktor Orbán, Bohuslav Sobotka, Robert Fico
Beata Szydlová, Viktor Orbán, Bohuslav Sobotka, Robert Fico
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiéři Visegrádu přijali na summitu Pražskou deklaraci k 25. výročí vzniku visegrádské čtyřky (V4). Vyslovují v ní snahu o posilování Evropy a varují před vznikem dělicích čar v Evropě. Chtějí také udržet otevřené dveře do Evropské unie pro současné a budoucí kandidátské země. Prohlubování evropské integrace je prý zcela zásadní.

Na dnešním mimořádném summitu zemí visegrádské skupiny se sešli premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Hlavním tématem jednání bude migrační krize a spolupráce zemí V4 se zeměmi Balkánu, k jednání se proto připojí i bulharský premiér a makedonský prezident. Na úvod jednání ale premiéři nejprve přijali u příležitosti 25. výročí založení V4 společnou deklaraci.

„Usilujeme o vytvoření atmosféry partnerství, důvěry, vzájemné úcty a solidarity mezi našimi čtyřmi státy. Ve svém budoucím úsilí chceme i nadále směřovat k rozšiřování a upevňování vztahů uvnitř visegrádské skupiny, a to jak v rámci Evropské unie, tak i mimo něj, a prostřednictvím silné skupiny V4 chceme přispět dalšímu posilování Evropské unie,“ píše se v Pražské deklaraci.

Body deklarace:
- předsedové vlády V4 vyjádřili plnou podporu opatřením přijatým na úrovni EU s cílem účinněji chránit vnější hranice

- zopakovali svůj negativní postoj k migračním kvótám

- s příchodem jara očekávají, že tlak na EU opět stoupne. Je důležité se soustředit na hlavní příčiny migrace, včetně ukončení války v Sýrii

- pokud nebudou zavedena příslušná opatření při ochraně hranic a nezastaví se migrační proud, situace se může vymknout kontrole, což by ohrozilo základy EU. Zároveň by negativně ovlivnilo bezpečnost a stabilitu v oblasti Balkánu.

- premiéři V4 vyzvali k dosažení pokroku ve dvou oblastech. „Zaprvé k urychlenému přijetí pozice Rady k Evropské pohraniční a pobřežní stráži za nizozemského předsednictví zachovávající patřičnou rovnováhu mezi pravomocemi EU a suverénními kompetencemi členských států. Zadruhé k dosažení rychlých a přesvědčivých výsledků při provádění Společného akčního plánu Evropská unie - Turecko“.

- pro zastavení migračních toků je důležité bojovat proti organizovanému zločinu zapojenému do pašování lidí

- pokud spolupráce s Tureckem zůstane za očekáváním, měl by být připraven alternativní podpůrný plán. Měl by vycházet z existujících rámců unijní a bilaterální spolupráce a měl by využívat nástroje a agentury EU, včetně Frontexu

- země V4 deklarují poskytnout zemím západního Balkánu praktickou podporu

- role Řecka v kontrole a řízení migračních toků v balkánském regionu je zásadní. Případné opatření na vnějších hranicích západobalkánského regionu může přinést dopady na Řecko. Pokud by se tak stalo, bylo by nezbytné poskytnout Řecku podporu a asistenci včetně humanitární.

- premiéři podpořili Makedonii a další státy západního Balkánu v procesu rozšiřování EU

Podle autorů textu se Evropa přistoupením Česka, Slovenska, Polska a Maďarska sjednotila. Premiéři si prý ale uvědomují, že nebezpečí vzniku dělicích čar v Evropě stále přetrvává. „Proto jsme odhodláni aktivně a rozhodně předcházet a bránit vzniku takových nových hranic. Jsme přesvědčeni, že všichni naši evropští partneři sdílejí toto odhodlání a jsou připraveni společně s námi v tomto duchu pracovat,“ uvádí memorandum.

Usilujeme o vytvoření atmosféry partnerství, důvěry, vzájemné úcty a solidarity mezi našimi čtyřmi státy

Několikrát se v něm píše o potřebě posilování EU. „Jednoznačně prosazujeme rozšiřování Evropské unie jako nástroj pro šíření prostoru stability a prosperity,“ poznamenali premiéři. Považují prý za svou morální povinnost udržet dveře do EU otevřené i pro současné a budoucí kandidátské země. Chtějí proto pomoci zemím, které procházejí přechodným obdobím, jako například státům západního Balkánu a Východního partnerství.

Varují, že nedávný vývoj, „jehož společným jmenovatelem je ohrožení míru, bezpečnosti a prosperity občanů EU“, vyžaduje od EU společnou reakci. „Poučili jsme se z vlastních zkušeností o tom, jak nebezpečné může být oslabování evropské jednoty,“ zdůrazňuje dokument. Prohlubování evropské integrace je prý zcela zásadní. „Proto jsme rozhodnuti se aktivně podílet na jejím posilování a efektivním fungování. Chceme, aby Evropská unie byla silnější, a jsme přesvědčeni, že silná Evropská unie potřebuje silnou visegrádskou skupinu,“ dodali premiéři V4.

Summit V4 sledujte ONLINE:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video