Vyjmutí drobných podnikatelů z EET prošlo prvním čtením, ANO našlo zastání jen u komunistů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vyjmutí drobných podnikatelů z EET prošlo prvním čtením, ANO našlo zastání jen u komunistů

Vyjmutí drobných podnikatelů z EET prošlo prvním čtením, ANO našlo zastání jen u komunistů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: storyous
Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila návrh na zúžení zákona o EET. Podle navrhovaného zákona by povinnost elektronicky evidovat tržby měla dopadat jen na plátce DPH. Vláda s tím nesouhlasí.

Ochránit malé podnikatele chce návrh, který předložili poslanci napříč poslaneckými kluby. Chtějí, aby se elektronická evidence tržeb (EET) týkala jen registrovaných plátců DPH s ročním obratem přesahujícím milion korun, případně dobrovolných plátců. EET by se tak nedotýkala nejmenších drobných podnikatelů.

Negativní dopady tohoto opatření dopadají hlavně právě na ty nejmenší, lokální podnikatele, majitele místních obchůdků a restaurací,“ řekl jeden z překladatelů návrhu Vít Rakušan (STAN). Přestože současná vláda hnutí ANO v demisi v čele s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) s návrhem zásadně nesouhlasí, sněmovna ho v prvním čtení většinou 158 ze 161 poslanců poslala do dalšího projednávání. Kromě ANO byla proti návrhu také KSČM.

Vláda oponuje, že by tím EET ztratila efektivitu. „Pokud by se evidence tržeb měla týkat pouze plátců DPH, tak nám v podstatě vypadne šedesát procent poplatníků,“ uvedla na plénu Schillerová, která poukázala na to, že podnikatelé se často povinnosti registrovat se jako plátci DPH vyhýbají vykazováním nižších tržeb.

EET vystavěla digitální dálnici. Posunula nás na úroveň vyspělé Evropy, říká šéf firmy Editel

Plátcem DPH se totiž stává osoba, která překročí milionový obrat, a toto postavení nezávisí na tom, zda se přitom zaregistrovala. Vláda navíc podle Schillerové připravuje novelu zákona o EET, která má podle ní snížit dopad evidence na drobné podnikatele. „Počítáme v této novele i s tím, že zavedeme nový typ offline režimu pro ty nejmenší,“ řekla. Ministerstvo chce také v novele vyjmout z EET přednostně fyzické osoby neplátce DPH, a to podle výše hotovostních plateb.

Předkládající poslanci argumentují tím, že podoba zákona o EET není ani po nedávném zásahu Ústavního soudu, který zrušil plánovaný start třetí a čtvrté vlny zavádění EET, přijatelná. Podle ODS by EET měla hlídat především velké podnikatele, kde dochází k větším podvodům.

„Malý živnostník s obratem do jednoho milionu nemá vůbec finanční ani personální zdroje na to, aby optimalizoval daně. Ti druzí ano,“ řekl Zbyněk Stanjura (ODS). „Mám za to, že jediné férové řešení vůči elektronické evidenci tržeb je zrušit celý zákon. Nicméně chápu, že pro to tady není politická vůle,“ řekl Miroslav Kalousek (TOP 09).

Pivaři dál utíkají z hospod. Zákaz kouření byla poslední kapka, říká ředitelka svazu

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!