Z nové Hedvábné stezky bude mít EU čím dál větší obavy, varují zpravodajci

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching Zdroj: ČTK

Iniciativa nové Hedvábné stezky se kvůli její globální ambici stane zdrojem rostoucích obav představitelů Evropské unie. Ve výroční zprávě za rok 2017 to uvedlo Vojenské zpravodajství.

Čína projevovala podle zpravodajců v roce 2017 snahu stát se jedním z neopominutelných globálních aktérů. Její komunistická strana se snažila o těsnější propojení s ozbrojenými silami a zavázala se, že do roku 2050 vybuduje moderní armádu světové úrovně.

„Ve sféře zahraničněpolitických a ekonomických témat dominovala čínská iniciativa Pásu a cesty (tzv. Nová hedvábná stezka, Belt and Road), jejíž globální ambice a pravděpodobnost jednostranné čínské expanze se stanou zdrojem rostoucích obav představitelů zemí Evropské unie,“ uvádí zpráva.

Projektem nové Hedvábné stezky se Peking snaží zlepšit vzájemný obchod a zvýšit investice s většinou zemí Asie i dalších světadílů. Propojit má Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury.

Úzkou spolupráci s Čínou prosazuje především český prezident Miloš Zeman a jeho okolí. Ve své funkci již Čínu čtyřikrát navštívil, v dubnu se do země chystá popáté, a to právě na summit o Hedvábné stezce. V listopadu v Šanghaji Zeman řekl, že výstavba Hedvábné stezky bude příležitostí pro české stavební a železniční firmy, protože základem stezky je vysokorychlostní železnice.

Výroční zprávu dnes vydala i kontrarozvědka Bezpečnostní a informační služba. Uvádí v ní, že v Česku loni výrazně vzrostla intenzita činnosti čínských zpravodajců působících pod diplomatickým krytím. Upozorňuje, že nátlakové metody k prosazování čínských zájmů využívali i kariérní diplomaté. Čínský přístup je z toho důvodu podobně hybridní jako v případě Ruska, uvedla BIS. Čína se podle BIS snaží prostřednictvím „českých entit“ narušit jednotnou politiku Evropské unie. Zpravodajsky Číňané cílí na české silové resorty a klíčové sektory, jako jsou energetika, telekomunikace, finance, logistika, zdravotnictví a špičkové technologie. Věnují se také ekonomické a vědeckotechnické špionáži.

Podle sinologa a ředitele projektu Sinopsis Martina Hály ilustruje širší mezinárodní souvislosti čínského vlivového působení v České republice mimo jiné i v New Yorku probíhající soud s představitelem neziskového křídla společnosti CEFC Patrickem Ho. „Ten je obviněn z korupce vysokých představitelů OSN a nejméně dvou prezidentů v Africe. Podle svých vlastních slov vyvíjel tuto činnost ve prospěch čínské zahraniční politiky a iniciativy Pás a stezka,“ řekl Hála.

Největší kyberútoky loni směřovaly na ministerstvo zahraničních věcí, jeden zřejmě z Ruska

Nejvýraznějším případem kyberšpionáže byl loni podle dnes vydané výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) dlouhodobý útok na poštu ministerstva zahraničních věcí (MZV). Na resort směřoval i další útok, u kterého je z dostupných informací zřejmé, že byl součástí hackerských kampaní s původem v Rusku. Při nejrozsáhlejším útoku hackeři systém narušili nejpozději začátkem roku 2016 a do odhalení o rok později měli přístup ke 150 schránkám zaměstnanců, odkud kopírovali e-maily včetně příloh. Získali tak údaje vhodné pro další útoky a seznam možných cílů napříč státními institucemi, uvádí BIS.

Na Černínský palác směřoval i útok, při kterém se hackeři od prosince 2016 snažili uhádnout přístupové údaje do několika set schránek „hrubou silou“. „Z veškerých učiněných zjištění je zřejmé, že se jednalo o kyberšpionážní kampaně Turla pocházející od ruské zpravodajské služby FSB a APT28/Sofacy, která se připisuje ruské vojenské zpravodajské službě GRU,“ konstatovala BIS. Oba incidenty na MZV spolu zřejmě nesouvisely.

V rámci kampaně APT28/Sofacy zaznamenala BIS i narušení e-mailů osob spojených s ministerstvem obrany či armádou. Útočníci zřejmě nezískali utajované informace, dostali se ale k citlivým a osobním údajům.

O dlouhodobém útoku na MZV loni informoval tehdejší ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD). Útočníci pronikli do e-mailových účtů některých zaměstnanců resortu včetně ministrovy schránky a účtů některých náměstků. Podle expertů musel čin spáchat jiný stát a připomínal útok na internetový sytém Demokratické strany v USA. Z tohoto útoku americké tajné služby obvinily Rusko.

Podle BIS útočníci k poště přistupovali nejméně od začátku roku 2016 a kopírovali e-maily včetně příloh. „Získali tak údaje využitelné pro budoucí útoky i seznam dalších možných cílů, a to v rozsahu průřezově prakticky všemi významnými státními institucemi. Pozornost útočníků se soustředila především na schránky nejvyšších představitelů ministerstva,“ uvádí zpráva. Případ se podobal jiným, které se uskutečnily ve stejné době také jinde v Evropě.

Kampaň APT28/Sofacy označuje BIS za jednu z nejaktivnějších. Necílí podle ní jen na data, ale i na krádeže osobních a přihlašovacích údajů, které lze použít k sofistikovaným tzv. spearphishingovým útokům. Při nich se útok provede prostřednictvím e-mailů, které působí, že pochází od někoho, koho příjemce dobře zná a věří mu.

V souvislosti s kampaní směřovaly podle BIS některé útoky i na české vojenské cíle. „K nejzávažnějším patřily kompromitace několika soukromých e-mailových účtů patřících osobám spojeným s ministerstvem obrany a Armádou ČR a kompromitace IP adresy patřící MO ČR/AČR malwarem známým pod názvem X-Agent,“ uvedla BIS. Hackeři podle tajné služby nejspíš nezískali utajované informace, ale disponují osobními a citlivými údaji, které lze zneužít pro další útoky a nelegitimní aktivity.