Chata si na sebe může sama vydělat. Fotovoltaikou | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Chata si na sebe může sama vydělat. Fotovoltaikou

Romana Rybová

I na chatě, obzvláště když ji využíváme celoročně, bychom se měli zamyslet nad úsporou energie. Tu mohou přinést třeba fotovoltaické střešní panely, díky kterým si chalupa může navíc na sebe částečně vydělávat sama.

V případě, že máte chatu zkolaudovanou k bydlení a má číslo popisné, můžete využít energii ze slunce k výrobě elektřiny. Lze požádat i o dotaci. Část energie pro svou spotřebu si pak můžete vyrábět sami. Zabezpečíte se proti krátkodobým výpadkům elektřiny z veřejné sítě a budete si moci užívat komfortu třeba i v době přírodních kalamit.

Jak si pořídit fotovoltaiku

Fotovoltaiku si můžete pořídit buď s baterií, nebo bez ní. Ať už tak, nebo tak, získáte pro svou nemovitost energii zcela ekologicky. Rozdíl je v tom, jak budete nakládat s přebytky energie. Pokud jde o bateriový systém, ten nevyužitou energii uloží k pozdějšímu využití. Bezbateriový ji může využít třeba k ohřívání vody. Kromě toho, pokud na chalupě nejste, vyrobená energie „přeteče“ do sítě a chata tak sama na sebe „vydělává“.

Kolik to stojí

Za 60 000 korun po odečtení dotace můžete mít systém bez baterií. Jeho návratnost je asi 7 až 8 let. Solární systém s baterií je právě vhodný jako záložní zdroj při výpadku proudu. Tyto solární elektrárny je možno mít za 95 000 po odečtení dotace. Finanční návratnost je okolo deseti let.

Náklady spojené s bydlením jsou nejvýraznější položkou rodinného rozpočtu

Jak funguje výkup elektřiny

„Nadbytečnou elektřinu od vás za výhodných podmínek odebereme a použijeme pro ostatní zákazníky, kteří ji v ten samý okamžik spotřebují. Vaši dodávku oceníme podle aktuální tržní hodnoty a peníze vám uložíme na váš zákaznický účet. Můžete si to také představit jako virtuální baterii, kde se vámi dodaná elektřina ukládá v průběhu měsíce na váš zákaznický účet v podobě peněz. Ty vám vždy v měsíčním vyúčtování započteme s dodávkou. Může se klidně stát, že v některém měsíci zaplatíme my vám,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka