Investujeme: 5 tipů, podle čeho vybírat brokera | E15.cz

Investujeme: 5 tipů, podle čeho vybírat brokera

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Výběr brokera je nesmírně důležitý a nezáleží na tom, zda se věnujete forexovému obchodování, obchodování s akciemi, komoditami či kryptoměnami.

Partnerem, který zásadním podílem ovlivňuje výsledky investování, je jistě broker. Při správné volbě vše probíhá hladce a bezproblémově. Co je tedy dobré vědět před výběrem, resp. začátkem online investování?

1. Regulace, reputace a bezpečnost

Klíčovým ukazatelem kvality brokera je vysoká úroveň bezpečnosti. Ověření bezpečnosti brokera a jeho důvěryhodnosti není naštěstí příliš těžký úkol. Existuje mnoho regulačních úřadů po celém světě, které oddělují důvěryhodné brokery od těch podvodných.

Mezi významné regulátory patří například:

  • Spojené státy: National Futures Association (NFA) a Commodity Futures Trading Commission (CFTC)
  • Spojené království: Financial Conduct Authority (FCA) a Prudential Regulation Authority (PRA)
  • Kypr: Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
  • Německo: Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFIN)
  • Francie: Autorité des Marchés Financiers (AMF)
  • Česká republika: Česká národní banka (ČNB)
  • Polsko: Komisja Nadzoru Finansowego (KNF)

„Českým obchodníkům bych určitě doporučil vybrat takovou brokerskou společnost, která je regulována ČNB. Při případném řešení nějakého problému to může být velká výhoda,“ uvádí profesionální investor a zakladatel portálu FXstreet.cz Ondřej Hartman.

Mezi takové patří třeba broker BOSSA či FIO banka. Jedním z předních brokerů je samozřejmě i společnost XTB, která má za sebou již 15letou historii a splňuje podmínky hned několika významných regulátorů – patří mezi ne ČNB, KNF či na Slovensku NBS. „Za dobu našeho působení na trhu se navíc z řad našich analytiků etablovali přední odborníci vystupující v předních českých a slovenských mediích. Denně tak sledují finanční trhy a dění z hlediska vývoje cen akcií či kryptoměn, vyhodnocují samozřejmě i makroekonomické ukazatele, říká Michael Kopta, člen vedení české a slovenské pobočky XTB.

2. Transakční náklady – poplatky za obchody

Investice něco stojí – každý investor se tedy musí smířit i s transakčními náklady. „Při každém vstupu do obchodu budete muset zaplatit buď spread či komisi nebo obojí. Je tedy přirozené hledat brokera s nejnižšími poplatky na obchod. Nelze však hledat slepě brokera s nejnižšími poplatky na úkor jeho kvality. Osobně si raději připlatíme o něco málo více s vědomím, že náš broker je kvalitní a prověřený,“ doporučuje Hartman.

Ujistěte se zároveň, že ke svému obchodování potřebujete velmi nízké poplatky nebo úzké spready. „Obchodujete-li pozičně, nejsou nízké poplatky a spready až tak zásadní. Naopak pokud je obchodník velmi aktivní a vykonává velké množství obchodů, tak je pro něho výše poplatků důležitější. Vše je také o nalezení určité rovnováhy mezi bezpečností brokera a nízkými transakčními náklady,“ doplňuje Ondřej Hartman.

3. Obchodní platforma

V obchodování se drtivá většina obchodů realizuje skrz obchodní platformu, kterou broker nabízí. Obchodní platforma by tak měla být uživatelsky přívětivá a stabilní. Při výběru brokera je tedy jistě místě zjistit si, jaký obchodní software nabízí.

4. Rychlá a kvalitní zákaznická podpora

Zákaznický servis je další klíčovou oblastí, kterou by obchodníci měli při výběru svého brokera zohledňovat. Brokerská společnost by měla mít zákaznický servis na vysoké úrovni a měla by být schopna pružně reagovat, pokud se vyskytne nějaký problém.

„Naše ohromná přidaná hodnota je zákaznický servis a web v češtině, jelikož moc brokerů v tuzemsku nepůsobí fyzicky (nemají zde kancelář), a tedy nemá zákaznickou podporu v lokálním jazyce, často ani web, vzdělávací materiály a investiční platformu,“ míní Michael Kopta.

5. Bonusy a vzdělávací materiály

Nabízí broker bezplatný informační kanál? A co snadno použitelné technické a grafické nástroje? Předkládá vám broker všechny informace, které budete potřebovat pro své obchodování? Pokud odpovědi znějí „ANO“. Jsou to další plusové body, ke kterým by měl budoucí investor při volbě brokera přihlédnout. „Velký význam přikládáme přípravě webinářů, konferencí či e-booků. Máme také velmi aktivní YouTube kanál. Investorům se tak snažíme poskytnout perfektní servis i po této stránce,“ dodává Michael Kopta s tím, že kvalitní informace jsou základem dobrých (nejen investičních) rozhodnutí.

Autor: onk

Mzdová kalkulačka