Vývoj na finančních trzích: Jaký byl leden 2019 | E15.cz

Vývoj na finančních trzích: Jaký byl leden 2019

Jan Traxler

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Akciové trhy prochází oživením. Vedle akcií se v lednu dařilo i high yield dluhopisům. Výrazně podražila ropa a nadále roste i cena zlata. Posílila britská libra a měny komoditních exportérů.

Akcie 

Situace na akciových trzích se po dramatickém konci roku uklidnila. Prosincové propady většina investorů vyhodnotila jako přemrštěné, tudíž jako příležitost k nákupu. Globální ekonomiku pravděpodobně čeká v roce 2019 ochlazení (pomalejší růst), ale věštit hned krizi je přehnané. A tak ceny akcií v lednu v průměru výrazně stouply a umazaly část z předchozího propadu. Hodnota indexu MSCI World v lednu stoupla o 7 procent a hodnota indexu MSCI Emerging Markets dokonce o 8 procent.

Vývoj indexu MSCI Emerging Markets Autor: Jan Traxler

Akciím pomáhají i reportované hospodářské výsledky jednotlivých firem za čtvrtý kvartál, které jsou sice v průměru trochu horší než ve třetím čtvrtletí, ale ne tak moc, jaký byl konsensus analytiků. Nicméně očekávat, že odteď budou zase ceny akcií jenom růst, by bylo hodně naivní. Výkyvy na sebe určitě nenechají dlouho čekat. Klíčový bude hlavně další vývoj obchodních vztahů mezi Čínou a USA.

Změna hodnoty vybraných akciových indexů MSCI

Změna hodnoty vybraných akciových indexů MSCI Autor: Jan Traxler

Zdroj: MSCI, data v EUR, data platná k 31. 1. 2019

Komodity

Ceny většiny komodit obchodovaných na burze v lednu výrazně stouply. Hodnota komoditního indexu DJ Commodity vzrostla o 5,4 procenta. Velký podíl na tom má jako vždy ropa, jejíž cena po třech měsících poklesu v lednu stoupla o 16 procent a přehoupla se zase přes 50 dolarů za barel. Ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích tedy v následujících týdnech pravděpodobně mírně podraží.

Vývoj ceny zlata Autor: Jan Traxler

Spolu s ropou pak podražily prakticky všechny průmyslové komodity. Vůbec největší růst ceny zaznamenalo dřevo na burze v Chicagu, českého palivového dříví se to ale nijak nedotkne. Podražily i drahé kovy, cena zlata rostla již čtvrtý měsíc v řadě a přehoupla se přes 1300 dolarů za unci. Zlevnily naopak některé zemědělské komodity. Nejvíce na burze poklesla cena kakaa.

Změna ceny vybraných komodit

Změna ceny vybraných komodit Autor: Jan Traxler

Zdroj: Finanzen.net, data v USD, data platná k 31. 1. 2019

Dluhopisy a úrokové sazby

Dluhopisové trhy se v lednu vezly na pozitivní vlně. Převládá názor, že cyklus zvedání úrokových sazeb v USA už je pomalu u konce a že Evropská centrální banka hned tak sazby zvedat nezačne. Rostoucí úroky způsobují pokles tržní ceny dluhopisů, zejména u delší doby do splatnosti. Toto riziko ale v očích investorů pomíjí, a ti se tak po delší době zase vrací zpět k dluhopisům. Výnos do splatnosti desetiletého amerického státního dluhopisu zůstal koncem ledna na stejné úrovni jako před měsícem kolem 2,70 procenta p.a. V Evropě a na rozvíjejících se trzích úrokové výnosy dokonce mírně poklesly.

Americké státní dluhopisy Autor: Jan Traxler

Opadající obavy z ekonomické recese také uvolnily napětí u high yield dluhopisů. Rizikové přirážky dluhopisů s horším ratingem v lednu poklesly. Když klesají úrokové výnosy dluhopisů, roste jejich tržní ocenění. Proto všechny high yield dluhopisové fondy v lednu zaznamenaly kladné zhodnocení kolem 4-5 procent. V uplynulém roce skončila většina dluhopisových fondů ve ztrátě. V lednu však předchozí ztráty z velké části umazaly. 

Výnos do splatnosti desetiletých státních dluhopisů

Výnos do splatnosti desetiletých státních dluhopisů Autor: Jan Traxler

Zdroj: Trading Economics, data v lokálních měnách, data platná k 31. 1. 2019

Měny

Kurz koruny byl v lednu relativně stabilní. Nejprve koruna mírně posílila k euru k úrovni 25,50 za euro, v druhé půlce měsíce ale zase mírně oslabila zpět na 25,70 za jedno euro. Ani kurz eura s dolarem nezaznamenal žádné větší pohyby, celý měsíc se pohyboval kolem hladiny 1,14 dolarů za jedno euro. A tak potažmo i kurz dolaru s korunou byl velmi stabilní kolem 22,50 za jeden dolar.

Vývoj kurzu GBP/CZK Autor: Jan Traxler

Výrazněji posílila britská libra. Stoupají šance, že dojde k odložení brexitu, nebo dokonce k vypsání nového referenda. Na to reagovala libra posílením k euru zhruba o 2 procenta. Ruku v ruce s růstem cen komodit obchodovaných na burze posilovaly také měny hlavních komoditních exportérů jako jsou Rusko, Kanada, Jihoafrická republika, Austrálie, Brazílie, Norsko, Chile nebo Indonésie.

Změna kurzu vybraných měn vůči české koruně

Změna kurzu vybraných měn vůči české koruně Autor: Jan Traxler

Zdroj: ČNB, data v CZK, data platná k 31. 1. 2019

Autor je privátním investičním poradcem a jednatelem společnosti FINEZ Investment Management.

Autor: Jan Traxler

Mzdová kalkulačka