Máslo je nejdražší v historii. Proč tomu tak je? | e15.cz

Máslo je nejdražší v historii. Proč tomu tak je?

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha vysvětluje, proč je cena másla okolo 50 korun. Přesto, že zemědělci na výrobě mléka prodělávají. Příčinu hledejme ve vysokých maržích obchodníků.

I když zemědělci vyrábí poměrně levné mléko, nedostávají za něj cenu, která by pokryla jejich výrobní náklady. Podle Pýchy by cena okolo 50 korun byla spravedlivá pro všechny, i pro zemědělce, jelikož by odpovídala reálným nákladům.

Výrobní náklady na litr mléka jsou v České republice 8,61 korun. Zemědělci jej ale prodávají za 8,30 korun na litr. Velkoobchodní cena je za čtvrtku másla okolo 29 korun (cena za kterou máslo prodávají mlékárny obchodníků). Ale v obchodech už se s máslem setkáme s cenami okolo 47 korun (podle dat ČSÚ). Na výrobu čtvrtky másla potřebují mlékárny asi 6 litrů mléka. Což je 49,80 korun. Mlékárny tedy nakoupí na výrobu jednoho másla mléko za 49,80 korun a máslo prodávají za 29 korun. Z tohoto mléka ale pochopitelně vyrobí i jiné výrobky ne jen onu čtvrtku másla. Z toho plyne, že zbytek ceny už je na obchodnících.

Proč dají v Německu za máslo méně?

Podle Pýchy za to opět mohou obchodníci. Německé mlékárny prodávají čtvrtku másla za 38 korun, což je více než naše mlékárny. Německé marže v obchodech jsou ale mnohem nižší než marže české. To v konečném důsledku způsobuje nižší cenu másla v Německu než v České republice. Německý obchodník prodává máslo buď s nulovou marží, nebo s mnohem nižší než ten český. Pýcha ale upozorňuje na to, že jsou to pouze jeho odhady, jelikož nezná údaje statistického úřadu v Německu.

Jak se zdražení másla odrazí v našich peněženkách?

Český statistický úřad eviduje spotřebu másla 5,5 kila ročně na osobu. To je asi 1,8 čtvrtkilového másla měsíčně na osobu. U jednoho spotřebitele se tedy náklady zvýší o 20 korun měsíčně. Jedna osoba sní máslo asi za 90 korun měsíčně (počítáme-li s cenou másla 50 korun).

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka

Newslettery