Nákupy přes internet máme čím dál raději | E15.cz

Nákupy přes internet máme čím dál raději

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Od roku 2000 tržby internetových obchodů neustále rostou. Neměla na ně vliv ani hospodářská krize. Tempo růstu internetového prodeje v posledních letech zrychluje. Ukázaly to výsledky šetření Českého statistického úřadu.

Přístup k internetu mělo v loňském roce 81 procent domácností v Čechách. Nárůst to byl o 14 procent od roku 2013. Jak lidé kupovali chytré telefony, stávalo se internetové připojení v mobilních sítích jednou z hlavních služeb mobilních operátorů. Přes chytré telefony i více navštěvujeme eshopy a nakupujeme.

„Internetovým prodejcům rostou počty zákazníků a s tím také tržby. V roce 2017 se v internetových obchodech prodalo zboží v hodnotě zhruba 85 mld. korun, což představovalo 7,8 procenta celkových maloobchodních tržeb,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ. Šlo skoro o dvojnásobný podíl než v roce 2013.

Co jsme kupovali nejvíce

V roce 2018 se přes internet nejvíce prodávaly počítače a telefony, za nimi byli elektrospotřebiče a elektronika. Jejich podíl na tržbách však ve srovnání s rokem 2013 nebyl tak výrazný.

„Zatímco v roce 2013 představovaly počítače a elektronika dohromady takřka 60 procent, v roce 2018 tvořily pouze 40 procent celkových tržeb uskutečněných prodejem přes internet. Třetí místo připadá na kosmetiku, která tvořila přes 10 procent tržeb z internetu,“ upozorňuje Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a informačních činností ČSÚ.

„Nejmenší zastoupení podniků prodávajících přes internet je v oblasti prodeje potravinářského zboží, ale právě v tomto sortimentu došlo v posledních letech k výraznému růstu podílu tržeb z internetového prodeje,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka