Také dnes lidé stáli fronty před ČNB na výroční dvacetikoruny | E15.cz

Také dnes lidé stáli fronty před ČNB na výroční dvacetikoruny

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

I druhý den výdeje dvacetikorunových mincí s portréty T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše ke 100. výročí vzniku Československa doprovázely fronty. 

Před pražskou centrálou České národní banky v ulici Na příkopě se dnes fronta několika stovek lidí podle zpravodaje ČTK vinula až do Panské ulice. ČNB začala vydávat dvacetikoruny ve středu, kdy si je přišly vyměnit tisíce lidí. Centrální banka ujistila veřejnost, že mince budou k dispozici i v dalších dnech.

Seznam a otvírací doba všech sedmi územních pracovišť ČNB, kde se výměny mincí provádějí, jsou dostupné na webu ČNB.

Od každé mince vydá banka 200 000 kusů, přičemž lidé si mohou vyměnit na osobu maximálně tři kusy od každého vzoru. Mincemi je přitom možné platit jako běžnými dvacetikorunami. Na aukčním portálu Aukro činila aktuální cena sady tří mincí dnes dopoledne 1050 korun, ve středu jejich prodej začal na zhruba 300 korunách.

Mince bude možné podle ČNB koupit příští rok v tradičních sadách oběžných mincí, a to jak v běžné, tak ve špičkové kvalitě.

Na konci ledna příštího roku centrální banka plánuje vydat další dvacetikoruny v omezeném množství, a to při příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska. Tentokrát budou mít mince na rubové straně portréty Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše.

 

 

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka