Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, je nejnižší od roku 2008

..

.. Zdroj: pujcka.co

koruna, peníze, dluhy
2
Fotogalerie

Schopnost Čechů splácet závazky se zlepšuje. Ve třetím čtvrtletí mělo dluhy po splatnosti 7,36 procenta dospělých, což je nejméně od poloviny roku 2008. Na konci loňského roku to bylo 7,44 procenta. Jejich podíl se snižuje téměř ve všech krajích. ČTK o tom informovalo sdružení Solus, jež svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků.

 

V Olomouckém kraji klesl podíl občanů se závazky po splatnosti v registru Solus poprvé pod sedm procent. Je to zhruba poloviční hodnota než v Ústeckém kraji, uvedl tajemník sdružení Jan Stopka.

I když jsou poklesy mezi jednotlivými čtvrtletími relativně malé, lze podle něj hovořit o zlepšující se platební morálce spotřebitelů.

Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků.

V registru fyzických osob Solus bylo ke konci září zapsáno 640 000 osob s celkovými závazky po splatnosti 50 miliard korun. Sdružení vzniklo v létě 1999. Mezi členy je 13 bank a stavebních spořitelen, 25 nebankovních finančních institucí, 11 telekomunikačních operátorů, čtyři distributoři energií, dva poskytovatelé tzv. peer to peer půjček a dva obchodní řetězce.