Úvěrový podvod snadno a rychle: Stačí nesprávné údaje v žádosti | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Úvěrový podvod snadno a rychle: Stačí nesprávné údaje v žádosti

Úvěrový podvod snadno a rychle: Stačí nesprávné údaje v žádosti
Online půjčky, ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Kamila Ondráčková

Jak se dopustit úvěrového podvodu? Stačí malá lež. Nejčastěji se jedná o zamlčení nesplacených úvěrů, nepravdivě uvedené příjmy a výdaje, falšované potvrzení o příjmu nebo lži o počtu vyživovaných děti. To jsou nejčastější prohřešky žadatelů o úvěr. Lidé se často domnívají, že když si pomohou malou lží, nemůže se nic stát. Jenže to je omyl.

Ve skutečnosti se takto dopustíte úvěrového podvodu, a to i u menších půjček v řádech tisíců až desetitisíců korun. Počet lidí stíhaných za úvěrový podvod v posledních letech roste.

„Úvěrový podvod spočívá v uvedení nepravdivých nebo hrubě zkreslených údajů, případně v zamlčení podstatných údajů při sjednávání úvěrové smlouvy anebo ve spojitosti s čerpáním úvěru. Není přitom směrodatné, zda úvěrová smlouva vůbec vznikla nebo byl úvěr skutečně poskytnut. Pro dokonání trestného činu úvěrového podvodu tak není nutné, aby došlo k vzniku škody. Lidé se často domnívají, že u částek v řádech tisíců až desetitisíců nemůže jít o vážný prohřešek, čísla však ukazují, že počet případů úvěrových podvodů v posledních letech roste,“ vysvětluje Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti Tommy Stachi a dále uvádí: „Statistiky Policie ČR za rok 2016 hovoří v úhrnu o škodě 1,4 miliardy korun. Do září roku 2017 již ale škoda z úvěrových podvodů překročila 2 miliardy korun. Dle našich odhadů se o úvěrový podvod pokouší každý dvacátý žadatel o naše půjčky.“

Banky už přestávají tolerovat obcházení limitů pro pořízení hypotéky

Lidé podceňují správnost údajů

Sjednáváním úvěrové smlouvy se přitom nemyslí jen smlouva samotná, ale jakýkoliv dokument či jednání se sjednáváním úvěru související.

Za úvěrový podvod přitom riskujete i vysoký trest odnětí svobody. „Zohledňována je výše vzniklé škody i skutečnost, zda již byl pachatel za takový čin v minulosti potrestán. V případě, že pachatel tímto jednáním způsobí škodu ve výši 50 000 korun, může být potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let,“ dodává Stránský.

Objem hypoték loni klesl. Na vině je růst cen nemovitostí i ČNB

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka