Pozor na podvodné telefonáty, SMS a weby. Vydávají se za ČSSZ

Pozor na podvodné telefonáty, SMS a weby. Vydávají se za ČSSZ (ilustr. foto)

Pozor na podvodné telefonáty, SMS a weby. Vydávají se za ČSSZ (ilustr. foto) Zdroj: Profimedia

ČSSZ vydala varování před podvodnými telefonáty, které jménem České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyzývají k návštěvě falešných webů. Telefonáty odkazují na následně zaslanou SMS, která vyzývá k návštěvě údajného webu ČSSZ. Jedná se o kombinaci podvodných technik vishing a smishing.

„Podvodné stránky se tváří jako oficiální web ČSSZ a snaží se klienty přimět, aby zde vyplnili své osobní údaje. Ve skutečnosti se nejedná o oficiální web ČSSZ, ale o podvod se záměrem vylákat z lidí citlivé údaje o bankovních účtech (přihlašovací ID, heslo, mobilní klíč apod.) nebo o bankovních kartách (celé číslo karty, datum platnosti, kód CVC, kód 3D Secure ad.). Na podobné telefonáty a zprávy nereagujte, a odkazy tohoto typu ani neotvírejte. V případě, že jste již zadali své bankovní údaje, kontaktujte neprodleně svou banku,“ upozorňuje ČSSZ na svých webových stránkách.

Podezřelé domény jsou postupně blokovány, přesto stále vznikají jejich nové formy. ČSSZ obdobné SMS nikdy nerozesílá, ani nesděluje informace tohoto typu telefonicky. Jediné oficiální stránky ČSSZ jsou www.cssz.cz a eportal.cssz.cz.

Co je vishing a smishing?

Vishing je podvodný telefonní hovor s „živým“ člověkem, který chce vzbudit důvěru, že je tím, kdo vám pomůže. Smishing je forma útoku, kdy je na telefonní číslo zaslána podvodná SMS zpráva obsahující odkaz na podvodné stránky.