Do konce roku propadne řidičský průkaz 268 000 řidičů. Není to i ten váš? | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Do konce roku propadne řidičský průkaz 268 000 řidičů. Není to i ten váš?

ČTK

Více než 268 000 motoristů propadne do konce letošního roku řidičský průkaz. Letos si zatím průkaz vyměnilo 38 procent řidičů z celkových 433 000, kterým v letošním roce platnost dokladu vyprší. Jde o průkazy vydané v roce 2009 s dobou platnosti na deset let. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

Mezi kraje s největším počtem řidičských průkazů, které bude nutné vyměnit, patří Středočeský kraj, kde je víc než 33 000 lidí, kterým letos doklad propadne. K dalším vytíženým regionům patří Praha a Jihomoravský kraj.

Řidiči o výměnu mohou požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti svého dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Výměnu řidičského průkazu provádějí všechny úřady s rozšířenou působností, bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. Standardní výměna je zdarma, v případě žádosti o vydání dokladu do pěti dnů motoristé zaplatí 700 korun. Od loňska žadatel při výměně nemusí předkládat papírovou fotografii, tu si úřady pořizují digitálně na místě.

Ministerstvo také upozornilo, že za jízdu s propadlým řidičským průkazem hrozí pokuty. V případě řešení přestupku na místě jsou sankce do 2000 korun, ve správním řízení hrozí až 2500 korun.

Novinky v dopravě: jedna jízdenka a dálniční známka elektronicky

 

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka