Novinky v dopravě: jedna jízdenka a dálniční známka elektronicky | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Novinky v dopravě: jedna jízdenka a dálniční známka elektronicky

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Ministerstvo dopravy chystá novinky, které nám usnadní život. V praxi mají fungovat v roce 2021.

Zavedení elektronických dálničních známek je naplánováno od roku 2021 a projednán je i zákon o drahách, který umožňuje zavedení Systému jednotného tarifu. Ministerstvo dopravy tak pokročilo v přípravě jedné jízdenky (One ticket).

Dálniční známky půjde od roku 2021 zakoupit elektronicky (přes PC, telefon atd.), odpadne tak povinnost cokoliv lepit na sklo a následně strhávat. Nebudete tedy potřebovat mít v autě žádnou formu papírové známky, vše bude elektronicky. Kupovat bude možné stejně jako dnes desetidenní, měsíční a roční kupóny.

O multibanking není zájem, využívá ho jen hrstka Čechů

Cílem je zvýšení komfortu řidičů, elektronické kupony zabrání padělkům, automatizovaná kontrola pak zajistí, aby řidiči nejezdili po dálnicích bez úhrady příslušného poplatku.

Systém jednotného tarifu („OneTicket – Jedna jízdenka“), by měl nabídnout přepravní doklady, které umožní cestujícím vybrat si z nabídky více dopravců, jednoduše využívat přípoje a cestovat po celé republice na základě jedné jízdenky a za jednotných tarifních podmínek.

Zdražování bytů zpomaluje, zájemci už nejsou s to zaplatit

Bude se jednat o systém, který vedle slevových jízdenek umožní prodej flexibilních jízdních dokladů mezi kterýmikoli dvěma body české železniční sítě. Vytvoření systému jedné jízdenky patří mezi programové priority stávající vlády v oblasti dopravy.

 

Mzdová kalkulačka