Čeští muži si na penzi spoří málo | E15.cz

Čeští muži si na penzi spoří málo

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

I když si muži v naší republice na penzi spoří, většinou jde o naprosto nedostačující částky. Až ve vyšším věku si začínají odkládat více. Přes třetinu mužů vůbec neví, jak vysoký bude jejich důchod. 30 procent mužské populace si myslí, že to bude 10 až 15 tisíc korun. 40 procent by chtělo mít v důchodu 15 až 20 tisíc korun, dalších 32 procent by uspokojila suma ještě o pět tisíc vyšší. Vyplynulo to z průzkumu ČSOB Penzijní společnosti.

I kdyby muži dostávali 15 tisíc měsíčně, bylo by to málo. „Takový příjem by většině českých mužů v důchodu nestačil. Jejich představy se s tím, co mohou očekávat od státu, rozcházejí o tisíce nebo i desítky tisíc korun,“ komentuje výsledky průzkumu ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová.

Podle údajů ČSOB Penzijní společnosti spousta klientů začíná řešit penzijní spoření až na poslední chvíli, tedy skoro na prahu důchodu. U této společnosti si v letošním roce nejvíce doplňkové penzijní spoření zakládali muži ve věku 61 let. Ukládali si i mnohem vyšší částky než mladší generace. Může to souviset i s tím, že na rozdíl od žen, muži do důchodu nijak nespěchají. Přes 60 procent z nich by do důchodu nejraději odešlo mezi 60 a 65 rokem, což není nereálné.

Přitom z dat Českého statistického úřadu plyne, že nyní jsou na tom mladí muži finančně nejlépe za posledních několik let. Mohli by tedy více spořit. „Mediánová měsíční mzda v letošním druhém čtvrtletí meziročně rostla o 8,2 procenta. Češi začali opět více utrácet a ochota spořit, jak napovídá klesající míra úspor, se spíše zmenšuje. Na zadní vrátka dnes zjevně myslí málokdo,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Kolik muži spoří?

Jako motivaci ke založení penzijka uvedlo 49 procent respondentů příspěvek od státu. Pro 34 procent to byl příspěvek od zaměstnavatele. Přitom ale muži těchto bonusů nevyužívají efektivně.

„Většina českých mužů sice má penzijní spoření, neukládá na něj ale dostatečné částky, a navíc nevyužívá naplno státního příspěvku. Aby lidé získali maximální státní příspěvek 2 760 korun ročně, musí na penzijní spoření posílat nejméně 1 000 korun měsíčně. Téměř polovina českých mužů si ale ukládá jen nanejvýš 500 korun,“ upozorňuje Marie Zemanová. Necelých 23 procent si odkládá více než tisícikorunu.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka