Výdaje fondu bydlení by měly stoupnout na 2,73 miliardy korun | E15.cz

Výdaje fondu bydlení by měly stoupnout na 2,73 miliardy korun

Výdaje fondu bydlení by měly stoupnout na 2,73 miliardy korun
Hypotéka
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Výdaje Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na příští rok by měly stoupnout meziročně zhruba o čtvrtinu na 2,73 miliardy korun. Počítá s tím návrh ministerstva pro místní rozvoj, který schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Příjmy jsou naplánovány na 779 milionů korun, meziročně o 12,8 procenta nižší.

Příští rok se nepočítá s dotací ze státního rozpočtu, která letos činí 108 milionů korun. Ta sloužila k pokrytí části dotačních výdajů, vyplývajících ze smluvních závazků včetně závazků z předchozích let. V roce 2019 fond tyto výdaje pokryje z vlastních aktiv.

Největší část příjmů tvoří splátky z poskytnutých úvěrů 691 milionů korun, dalších 87 milionů korun přijde z vybraných úroků a poplatků.

U výdajů připadne největší část na úvěry fyzickým a právnickým osobám, a to 1,6 miliardy korun. Druhá největší položka se týká výplaty úrokových dotací k úvěrům na rekonstrukce a modernizace bytových domů z let 2001 až 2010, celkem jde o 717 milionů korun.

„V roce 2019 bude fond poskytovat podpory formou nízkoúročených úvěrů, a to na výstavbu nájemních bytů, opravy a modernizace objektů bydlení včetně úvěrové pomoci v případě poškození bytového fondu živelní pohromou, dofinancování programu regenerace veřejných prostranství podporovaných z dotací a na modernizaci nebo pořízení obydlí pro mladé prostřednictvím nového nařízení vlády,“ uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj.

Zbývá šest dní. Čtěte, kdo od října už nedosáhne na hypotéku

Materiál obsahuje také plánované příjmy a výdaje na další roky. V roce 2020 výdaje klesnou na 2,68 miliardy korun, v roce 2021 na 2,6 miliardy. Plánované příjmy v roce 2020 vzrostou na 944 milionů korun, o rok později na miliardu.

Státní fond rozvoje bydlení shromažďuje peníze určené na podporu bydlení. Hospodaří s vlastními penězi a rozděluje i příspěvky z příslušných fondů Evropské unie. Jeho cílem je podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj, pod které fond spadá, počítá s tím, že by měl ke stávajícím aktivitám přidat například oblast udržitelného rozvoje měst nebo cestovního ruchu. Měl by se také přejmenovat na Státní fond pro podporu investic (SFPI).

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka