Zájem o úvěry od stavebních spořitelen roste, o smlouvy klesá | E15.cz

Zájem o úvěry od stavebních spořitelen roste, o smlouvy klesá

ČTK

Stavební spořitelny poskytly za tři čtvrtletí úvěry za 48,3 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 31 procent. Naopak zaznamenaly mírný pokles zájmu o nové smlouvy, když jich uzavřely zhruba 361 500. Vyplývá to z údajů všech pěti stavebních spořitelen.

"V dnešní době velkých propadů mnoha odvětví hodnotíme třetinový růst objemu úvěrů na lepší bydlení jako výborný výsledek. Potvrzuje se, že lidé stále chtějí bydlet lépe a nebojí se kvůli tomu i zadlužit. Mírné zpomalení v nových smlouvách je pro nás stále dobrým výsledkem, kdy v letošním roce opět směřujeme k překonání půlmilionové hranice," řekl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Letošní rok podle místopředsedy představenstva ČMSS Jochena Maiera naplno ukázal, že stavební spoření a jeho úvěry mají na trhu pevné místo. "Nejlépe se jejich síla a stabilita ukazuje právě v době nejistoty a výkyvů trhů. Přestože ve zbytku roku může dojít ke krátkodobému poklesu poptávky, dlouhodobý výhled je pro úvěry od stavebních spořitelen pozitivní," uvedl.

Za celý loňský rok stavební spořitelny podle výroční zprávy Asociace českých stavebních spořitelen poskytly úvěry za 47,8 miliardy korun, meziročně o 29 procent méně. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni stoupl o 12 procent na zhruba 546 000.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka