Bitcoin po jeho půlení uniká spirále smrti | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Kryptograf týdne: Bitcoin uniká spirále smrti

Jan Vávra

Jan Vávra

Dolování bitcoinu bude z ekonomického hlediska atraktivnější, nároky na výpočetní výkon těžařů významně klesly. Plošný exodus minerů, což by fundamentálně ovlivnilo fungování bitcoinu a mohlo roztočit takzvanou spirálu smrti, po nedávném půlení (halvingu) hrozí o něco méně.

Nejrozšířenější kryptoměna se po půlení nacházela v paradoxní situaci. Ačkoliv samotná událost představuje nejvýznamnější impuls k případnému růstu hodnoty bitcoinu za poslední roky, z krátkodobého hlediska podle některých apokalyptických hlasů hrozila roztočením neblahé spirály.

Oč jde? Pokud se těžařům nevyplatí po osekání jejich odměny udržovat v chodu bitcoinovou síť a své stroje vypnou, hrozí snížení jejího zabezpečení a vystavení většímu riziku hackerských útoků. Potvrzení některých transakcí se také může zpozdit a výše poplatků za platby výrazně narůst.

Kicom: Poplatky za platbu bitcoinem dost zdražily. Jak ušetřit a proč nepropadat panice?

Jenže jak podrobněji v poradně E15 Premium vysvětlil popularizátor kryptoměn Jakub Vejmola alias Kicom, bitcoin je navržen tak, aby si se situací zvládl poradit.

Pokud se větší počet minerů rozhodne odpojit, algoritmus kryptoměny na to zareaguje tak, že prostě sníží nároky na její dolování. Těžaři nebudou muset „pálit“ tolik elektřiny, což zvýší výnosnost jejich byznysu. A přesně tohle se stalo.

Prohlédněte si, jak vypadají zařízení na těžbu kryptoměn:

Ve čtvrtek došlo k další úpravě náročnosti těžby. V pravidelném dvoutýdenním intervalu klesly nároky o devět procent.

Šlo tak o druhý propad v řadě, těsně po halvingu došlo k jejich snížení o šest procent. Jde o druhý největší letošní pokles a celkem osmý nejprudší v dosavadní jedenáctileté historii bitcoinu, upozornil redaktor serveru CoinDesk Zack Voell.

Úprava podmínek nicméně přispěla k tomu, že k dolování bitcoinu se postupně vracejí těžaři.

Celkový výpočetní výkon, který pro potřeby hladkého chodu bitcoinových plateb a jejich kybernetického zabezpečení poskytují, se po prudkém propadu krátce po halvingu zvýšil zhruba o čtvrtinu, vyplývá ze statistik portálu Bitinfocharts.

Vývoj hashrate bitcoinuVývoj hashrate bitcoinuAutor: Bitinfocharts

Došlo tak na slova kazachstánského těžaře „digitálního zlata“ Denise Rusinoviče, která vyslovil zhruba před třemi týdny.

„Pokud se bitcoin bude dál pohybovat v cenovém rozpětí 9 až 10 tisíc dolarů, výpočetní výkon sítě by se mohl do června zotavit,“ předpovídal tehdy Rusinovič. Připojil ale varování - v případě poklesu kurzu digitální měny k sedmi tisícům dolarů by těžařský byznys čekal mnohem závažnější otřes.

ANKETA: Bitcoin vstoupí do nové éry. Jak s cenou zahýbe půlení?
Investoři se během pandemie vrátili ke kryptoměnám
Michal Semotan: Nepokoje v USA nakonec mohou akciové trhy posílit
Kolik těžařů bitcoinu přežije? Kryptoměnoví experti odhadují, co se stane po blížícím se půlení
Radomír Eliáš: Chcete doma těžit bitcoin? Nejspíš jen propálíte peníze

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!