Neděkuji, pane prezidente. Stivín odmítl hrát pro Klause | E15.cz

Neděkuji, pane prezidente. Stivín odmítl hrát pro Klause

Neděkuji, pane prezidente. Stivín odmítl hrát pro Klause
Jiří Stivín
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Jazzman a flétnista Jiří Stivín odmítl se svým kvartetem vystoupit na neveřejném koncertu pro Václava Klause, který se zřejmě bude nazývat Díky nejen za jazz, pane prezidente. Uskutečnit se má 3. března na Pražském hradě. Stivín nesouhlasí s Klausovými postoji z poslední doby, například s jeho názory na exprezidenta Václava Havla nebo s vyhlášením amnestie.

„Připadají mi úplně neadekvátní prezidentskému úřadu, pod to se já zkrátka nepodepíšu. To by vypadalo, že s tím souhlasím,“ řekl dnes Stivín. Podle něj mělo původně jít o závěrečný koncert volného cyklu Jazz na Hradě. „Včera mi bylo řečeno, že to je koncert pro pana Klause jako poděkování za vše. S tím já ale nesouhlasím,“ uvedl Stivín, který v rámci cyklu v minulosti několikrát vystoupil.

Klaus minulý týden v rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy označil svého předchůdce Havla za extrémního levičáka, který bořil existující lidský řád. Později uvedl, že se se za svá slova nestydí, považuje je za správná a pravdivá. Oba politici byli názorovými odpůrci. Po Havlově předloňském úmrtí Klaus význam svého předchůdce ocenil. Později se vůči němu začal opět vymezovat.

Co říkal Klaus o Havlovi? Čtěte zde:

Děkovný koncert pro Klause by se měl s hodinovým zpožděním zřejmě objevit i v České televizi. Měla by na něm zazpívat například zpěvačka Lucie Bílá nebo jazzový pianista Emil Viklický.

„Byl jsem osloven, abych se 3. března podílel na závěrečném cyklu Jazz na Hradě, jehož jsem byl v minulosti častým hostem. Dozvěděl jsem se oficiální název tohoto večera Díky nejen za jazz, pane prezidente a hrát budu,“ řekl Viklický.

Poslední 90. koncert tradičního cyklu Jazz na Hradě se odehrál v pondělí 18. února ve Španělském sále Pražského radu. Vystoupili zde kontrabasista Miroslav Vitouš, saxofonista Jan Garbarek a bubeník a perkusista Trilok Gurtu. Klaus přehlídku založil před devíti lety. První jazzový koncert se z jeho iniciativy uskutečnil v únoru 2004 a připomněl 25 let od úmrtí kontrabasisty Luďka Hulana. Prezident se do značné míry spolupodílel i na jeho dramaturgii.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!