Nový program na úspory energií má rozdělit 38 miliard Kč | E15.cz

Nový program na úspory energií má rozdělit 38 miliard Kč

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce spustit nástupnický program populární Zelené úsporám příští rok v srpnu. Podle konzervativního odhadu úřadu bude mít program k dispozici 28 miliard korun z prodeje emisních povolenek a dalších deset miliard z evropských fondů. Řekl to ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Zelená úsporám měla na dotace 20 miliard korun.

„Pokud vše půjde dobře, bude v srpnu příštího roku spuštěn, respektive zahájen nábor žádostí pro novou Zelenou úsporám,“ uvedl Chalupa. Výše podpory v programu bude podle návrhu MŽP záviset na podílu uspořené energie. Peníze z programu budou moci získat domácnosti i veřejné instituce. Ministr počítá s tím, že na začátku budou moci o peníze žádat hlavně domácnosti. V dalších letech bude víc prostoru pro veřejné instituce, které začnou být pod tlakem kvůli evropské směrnici o energetické náročnosti budov.

Chalupa upozornil, že naznačená podoba návrhu nemusí být konečná. O její definitivní verzi má brzy jednat vláda. Na nový program podporující úspory energií čekají netrpělivě výrobci polystyrenu a dalších izolačních materiálů. „Stále ještě mnoho budov potřebuje rekonstruovat a zároveň zateplit, aby nedocházelo k úniku tepla a zbytečně vysokým výdajům za energie,“ řekl předseda sdružení EPS ČR Pavel Zemene. Program nahrazující Zelenou úsporám patří mezi opatření, která mají pomoci k obnovení hospodářského růstu. MŽP předpokládá, že podpora nebude jako dosud čistě dotační, ale její část bude v podobě úvěrů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video