Zápis do katastru s vyššími poplatky | E15.cz

Zápis do katastru s vyššími poplatky

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila návrh novely zákona o zápisech vlastnických práv k nemovitostem, která mimo jiné zvyšuje poplatek za zápis do katastru. Novela mění i způsob podávání žalob na rozhodnutí katastru a umožňuje očistit nemovitosti od některých starých práv tak, aby jimi vlastníci mohli třeba ručit za hypotéku.

Správní poplatek za zápis do katastru bude i nadále činit 500 korun, ale nemá se již platit za návrh jako celek, nýbrž za každou nemovitost a právo zvlášť. Základní sazba 500 korun se bude násobit počtem nemovitostí, ke kterým je zápis navrhován. Například za rodinný dům s pozemkem a zahradou by tak lidé zaplatili 1500 korun, za byt s podíly na pozemku 1000 korun. Maximální částka za jeden návrh je stanovena na 20 000 korun.

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS), který návrh před poslanci obhajoval, jde o poplatek „velmi snesitelný“. Ministr řekl, že vláda usiluje o digitalizaci dat v katastrech, kterou by měli zaplatit hlavně jejich uživatelé. Ministerstvo zemědělství také argumentuje tím, že se pětisetkorunový poplatek nezvyšoval již od roku 1994. Podle novely by se žaloby proti rozhodnutí katastrálního úřadu podávaly přímo u tohoto úřadu, a nikoli u soudu.

Jak řekl Gandalovič, dosavadní právní úprava vážným způsobem ohrožuje kupující i všechny osoby na realitním trhu. Katastrální úřad totiž nemá přehled o případných podaných žalobách, takže může přijímat nové návrhy na vklad vlastnického práva, zatímco u soudu leží zastavovací žaloba.

Nově by se měla zaznamenávat takzvaná poznámka spornosti, která by upozornila na možný problém týkající se nemovitosti.

Návrh také usnadňuje výmaz starých práv k nemovitosti, která často znemožňují jejich vlastníkům, aby například použili nemovitost jako zástavu za hypotéku. Nově by měli skládat do soudní úschovy určitou částku přepočtenou podle zvláštní normy. Podle Gandaloviče nejde o velké obnosy.

Návrh novely zákona o katastru nemovitostí také v souvislosti s novým stavebním zákonem mění způsob zápisu vlastnických práv ke stavbám a řeší poskytování údajů z katastru. Jako vlastník nově zaevidované stavby se zapíše vlastník pozemku, na kterém je stavba postavena. V jiných případech bude muset být vztah mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem stavby upraven zvláštní listinou, podle které se do katastru posléze zapíše vlastnictví.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!