Komentář Martina Čabana: Jak Babiš pomohl demonstrantům | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Komentář Martina Čabana: Jak Babiš pomohl demonstrantům

Martin Čaban

Martin Čaban

Demonstrace sdružení Milion chvilek pro demokracii neslábnou, naopak. Zaplněné Václavské náměstí je pro organizátory protestů další zdolanou metou a úspěchem, který si zaslouží respekt. To ovšem neznamená, že každý nápad, který od organizátorů vzejde, je dobrý.

„Přestaňte mlžit a postavte se mi jako chlap v televizní debatě,“ vzkazoval premiéru Babišovi na Václavském náměstí Mikuláš Minář, hlavní tvář demonstrací a předseda „milionového“ spolku. Babiš výzvu odmítl. A dobře udělal. Myslel přitom na sebe, ale paradoxně tím mohl pomoci i demonstrujícím a samotnému Minářovi.

Pro Mináře by se jistě mohlo jednat o hvězdnou chvilku, ale jinak je těžké si představit, k čemu by takové střetnutí bylo dobré. Není těžké odhadnout, jak by debata probíhala. Minář by více nebo méně šikovně sypal na premiéra všechny argumenty, které Babiš stokrát slyšel od moderátorů televizních diskuzí, novinářů při rozhovorech, komentátorů i politických oponentů – oligarcha, estébák, trestně stíhaný, střety zájmů, ohrožení justičních mechanismů a tak dále.

Glosa Jany Havligerové: Staněk se nepodělal

Andrej Babiš by odpovídal úplně stejně mimoběžně, jako odpovídal stokrát předtím – kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Má-li pan Minář pocit, že by před kamerou dokázal z premiéra „vytlouct“ víc než dokázali všichni profesionální novináři a politici před ním, svědčí to o jeho velkém sebevědomí. Ostatně stejně jako odkaz na premiérovo „chlapství“ v oné emotivní výzvě.

Babiš na mě sháněl kompromitující informace, říká režisér Vít Klusák

Anebo má možná představu, že vykřičí-li před kamerou premiérovi do obličeje to, co jinak zní z hrdel demonstrantů a řečníků na „milionových“ akcích, veřejná debata se posune o nějaký kus dál. To je ovšem představa zcela mylná.

Minář ani demonstranti nemají přesvědčovat o svém vidění světa premiéra. To je jednak nemožné, jednak zhola zbytečné – Babiš se od své omleté argumentace nehne ani o milimetr, protože v podstatě nemá kam. Jestli vůbec demonstranti chtějí a mají někoho přesvědčovat, pak Babišovy voliče, jimž premiérovy argumenty zatím připadají dostatečné. To je úplně jiná práce a recept na úspěch se zatím hledá na mnoha frontách zcela marně.

Hnutí ANO přispěl na eurovolby jediný dárce

Evropské volby začaly. Jejich průběh a následně i sčítání hlasů sledujte prostřednictvím online přenosu >>>

Dá se také považovat za pravděpodobné, že moderovaná debata mezi Minářem a premiérem by donutila organizátora protestů zaujmout konkrétnější politická stanoviska, než jsou jen chvályhodné, ale obecné deklarace dosavadních demonstrací.

Namátkou: co si myslí o české politice devadesátých let a není Babiš jen přirozenou reakcí voličů na předchozí způsoby vládnutí? Neshodne se s Babišem náhodou v něčem? A co sociální témata? Neukázalo by se, že je pan Minář na někoho vlastně moc levicový nebo moc pravicový? Je skoro jisté, že zaujetím toho nebo onoho stanoviska v konkrétních věcech by proti sobě Minář popudil část lidí, kteří se dnes na „jeho“ demonstracích potkávají.

Další ekonomická krize se blíží, příčiny té minulé jsme stále neodstranili, říká ekonom Jiří Klvač

Jinak řečeno, síla dnešních protestů je v jejich masovosti a ta je zase umožněna jen velmi obecně formulovanými požadavky a postoji.

Jakékoli konkrétnější postoje budou protestující dělit, a tím účinek demonstrací oslabovat. Minář se do toho neuváženě hrne, protože jeho ego se ze zcela pochopitelných důvodů dotýká hvězd. Babišovo odmítnutí je pro něj ale ve skutečnosti darem.

Glosa Petra Peška: Jedenácté přikázání dle ANO: „Nikdy!“
Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus
Největší demonstrace od roku 89? Připomeňte si výrazné protesty, které zaplnily Václavák
Miliardáři na ledě. Hokejového šampionátu se účastní množství výjimečně placených hráčů
Katar chce být jedničkou na poli sportovních akcí na Blízkém východě

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!