Kvůli koronaviru by mělo preventivní opatření zavést i Česko, varuje profesor Machala

Čínu děsí nový typ koronaviru

Čínu děsí nový typ koronaviru Zdroj: Reuters

Čínu děsí nový typ koronaviru
Čínu děsí nový typ koronaviru
Čínu děsí nový typ koronaviru
Čínu děsí nový typ koronaviru
Čínu děsí nový typ koronaviru
18
Fotogalerie

Nebezpečný koronavirus 2019-nCoV se rychle šíří do celého světa. V Číně si během krátké doby vyžádal sedmnáct obětí a nakažených jsou stovky. Nemoc se objevila už i ve Spojených státech, Japonsku či Tchaj-wanu. Profesor Ladislav Machala z Nemocnice na Bulovce, specialista na infekční nemoci, ale tvrdí, že úspěchem je, že se tento virus podařilo rychle identifikovat a zjistit jeho základní epidemiologické vlastnosti. V rozhovoru pro E15.cz novou hrozbu přirovnává k zápalu plic.

Nový typ koronaviru začíná v Číně šířit strach. Lze tento vir ve zkratce přirovnat k nějakému známému onemocnění, které se vyskytuje v našich podmínkách?

Koronavirové infekce se i u nás vyskytují běžně, ale způsobují prakticky výhradně lehká onemocnění dýchacího traktu nebo střevní infekce. Ze současně se vyskytujících infekčních onemocnění v Česku bych infekci novým „čínským“ koronavirem přirovnal k těžce probíhající chřipce komplikované zápalem plic. Současný výskyt infekcí koronavirem 2019-nCoV bych přirovnal ke krátké koronavirové pandemii onemocnění SARS před 17 lety - tehdy tato infekce také vzešla z jihovýchodní Asie (Čína, Vietnam) a rychle se rozšířila leteckou dopravou do řady zemí světa.

SARS měl vysokou smrtnost - skoro 10 procent, ale podařilo se jej zastavit pomocí mimořádných karanténních opatření, která byla na mezinárodní úrovni přijata poprvé.

Čínská bilance je zatím sedmnáct mrtvých osob a téměř šest set nakažených. První případy onemocnění hlásí i Spojené státy, Mexiko nebo Japonsko. V jak moc velkém ohrožení je Česko a mělo by už nyní přistoupit na nějaká preventivní opatření? Například omezení letů z a do postižených oblastí?

Riziko zavlečení do Česka je nižší nežli do velkých center Severní Ameriky, Evropy a Asie. Přece jen jsme trochu stranou od globálních přesunů lidí. Nicméně vyloučit to nelze a bylo by vhodné zavést monitoring osob přilétajích z oblastí současného výskytu.

Podle dosavadních zpráv se jedná o zatím neprozkoumaný vir. Může tato nová nemoc dále nějakým způsobem zmutovat?

Nové formy virových původců infekčních onemocnění se přirozenou evolucí vyvíjejí bez našeho přičinění v přírodě neustále. Samozřejmě nelze vyloučit ani možnost úniku uměle zmutovaného viru z laboratoře. Lidé ale tím, jak proměňují svou činností svět, tak i mění i epidemiologické podmínky,a mohou tak novým původcům infekčních onemocnění usnadnit šíření.

Jak se může běžný člověk chránit proti tomuto typu virů? 

V současné době je nejlepší ochranou proti podobným infekcím snažit se vyhnout kontaktu s osobami, které by mohly být nakažené - to se samozřejmě lehko řekne, ale hůře realizuje - člověk musí chodit do práce a ani netuší, že s ním třeba ve vagonu metra právě cestuje někdo, kdo zrovna přiletěl z Číny. Kdyby se tato infekce nekontrolovaně šířila dále, bylo by asi nutné přijmout přísnější karanténní opatření a začít pracovat na vývoji vakciny, ovšem to může trvat minimálně měsíce, ale třeba i roky. V současné době také nemáme spolehlivé protivirové léky proti koronavirů a vývoj takových léků by také nebyl úplně jednoduchý.

Sledujte aktuální dění okolo koronaviru >>>