Analýza výsledků voleb: Kde uspěl Babiš a u koho se nedařilo Nerudové | E15.cz

ANALÝZA: Babiš uspěl v obcích s vysokou nezaměstnaností, Pavel u vysokoškoláků

Analýza výsledků voleb
Analýza výsledků voleb
• 
ZDROJ: E15 Veronika Kolářová
Aleš Ligas

Aleš Ligas

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Prezidentské volby ukázaly, že každý z kandidátů lovil v jiných voličských vodách. Zatímco v jedné obci drtivě vítězí jeden kandidát, jinde by si s nadpolovičním počtem hlasů zvolili zase toho druhého. V podrobné analýze deník E15 přináší vhled do voličských základen kandidátů. O koho se mohli v prvním kole opřít Petr Pavel a Andrej Babiš? A jaké jsou příčiny neúspěchu Danuše Nerudové?

Každý z kandidátů se snažil oslovit co možná největší podíl voličů, podporu však získávali v různě velkých obcích. Zřetelně patrné je to především při srovnání zisků dvou kandidátů, kteří postoupili do druhé kola voleb – tedy Petra Pavla a Andreje Babiše.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš je kandidátem, který má vyrovnanou voličskou podporu v malých obcích a středně velkých městech. Právě v těch do 500 obyvatel získal také v průměru největší zisky. Opřít se může také o města mezi deseti až sto tisíci obyvateli, což odpovídá volebním baštám hnutí ANO.

Pokud ale přijdou na řadu velká města, Babišova podpora slábne. S výjimkou Ostravy získal Petr Pavel téměř ve všech městech nad sto tisíc obyvatel o deset procentních bodů více než Babiš, extrémní je potom Praha, kde Pavel získal přes 51 procent hlasů a zvítězil by už v prvním kole.

Jak je ale vidět z okrskových map níže, Andrej Babiš to kompenzuje příhraničními oblastmi, především v Karlovarském, Ústeckém, Moravskoslezském nebo Olomouckém kraji. V některých okresech dokonce získal nadpoloviční většinu hlasů v prvním kole podobně jako Pavel v Praze.

Obce s vysokou nezaměstnaností daly Babišovi téměř polovinu hlasů

Pokud se na data podíváme podrobněji, vyplývá z nich, že se Andrej Babiš stává kandidátem nespokojených. Výrazně se mu podařilo uspět v obcích s vysokou mírou nezaměstnanosti, kde historicky slavili úspěch komunisté, v posledních letech pak střídavě ANO a SPD. 

Zajímavé je, že ani úspěchy prezidentského kandidáta SPD Jaroslava Bašty zdaleka nevykazují takovou vazbu na nezaměstnanost, jako je tomu v případě Babiše. Na grafu níže můžeme sledovat, o jak silný vztah se jedná.

Zatímco v obcích s nezaměstnaností nižší než dvě procenta získal Babiš v průměru 34,8 procenta hlasů, v obcích s vyšší než osmiprocentní nezaměstnaností to bylo už 48,5 procenta – tedy téměř polovina všech hlasů.

Z komplexního modelu vyplývá, že s každým zvýšením nezaměstnanosti v obci o jedno procento narostl zisk Andreje Babiše o 0,9 procenta. Petr Pavel, stejně jako Danuše Nerudová, vykazují opačný trend. Pavel získal v obcích s vysokou nezaměstnaností v průměru pouze 24 procent.

Potvrdila se také schopnost Andreje Babiše oslovovat starší voliče, byť ne v takové intenzitě, jako je tomu v jiných volbách u hnutí ANO. Při započítání všech relevantních faktorů se s každým zvýšením průměrného věku v obci o jeden rok Babišův zisk navýšil o 0,46 procenta.

Graf níže zobrazuje všechny obce a města v Česku jako malé tečky. Červená linka poté zobrazuje trend mezi procentuálním ziskem hlasů Babiše a průměrným věkem v obci.

Pavel uspěl u vysokoškoláků, Nerudová si jejich přízeň nezískala

Jednou z příčin úspěchu Petra Pavla v prvním kole prezidentských voleb byla silná mobilizace vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva, která je klíčová k dosažení příznivých výsledků ve velkých městech. Zároveň se ale Pavlovi podařilo udržet i širší podporu v menších obcích. A to silnější, než jakou získal před pěti lety v prvním kole Jiří Drahoš.

Právě zisk přízně vysokoškoláků je i při započítání dalších relevantních faktorů klíčovým faktorem, který vysvětluje volební výsledek generála ve výslužbě. Na grafu níže můžeme pozorovat velmi silný vztah mezi jeho procentuálním ziskem v obcích a podílem obyvatel s vysokoškolským diplomem.

Z dat vyplývá, že s každým zvýšením podílu vysokoškoláků v obci o jedno procento získal Pavel o celé procento podpory navíc. Naprosto opačný vztah je u Andreje Babiše, ten naopak víc než procento ztrácel.

I přes původní předpoklady se naopak nepodařilo významně oslovit vysokoškoláky Danuši Nerudové. Z výsledků vyplývá pouze mírně pozitivní vztah. Zajímavé je, že i přestože Nerudová cílila na mladé městské liberální voliče, z jejího volebního výsledku to příliš nevyplývá. Jak v nejmenších obcích, tak ve velkých městech získala obdobný počet hlasů, a to mezi 13 až 15 procenty.

Mladší voliče nakonec silněji než Nerudová oslovil Pavel. Zatímco ta získávala s každým snížením věkového průměru v obci pouze 0,12 procenta navíc, Pavel si mohl připočíst více než dvě desetiny procenta voličské podpory.

Obdobně se profesorce ekonomie nepodařilo výrazněji než dalším prezidentským kandidátům oslovit ani ženy. A to přesto, že byla jedinou ženou ve volebním klání a ve své kampani se snažila na ženy cílit.

Fischer si udržel podporu katolíků, Pavel u nich naopak ztrácel

Kromě zkoumání vlivu průměrného věku v obci nebo míry nezaměstnanosti na volební výsledek nám rozsáhlá statistická analýza umožňuje podívat se také na specifičtější vztahy, jako je například víra a zisk hlasů u konkrétního kandidáta. 

Takový vztah je často patrný u kandidátů KDU-ČSL a projevil se obdobně jako v minulých volbách také u Pavla Fischera. Čím více žije v obci občanů katolického vyznání, tím vyšší zisk hlasů Fischer měl. Nejedná se nicméně o růst s tak velkou intenzitou jako u některých vztahů výše.

Z hlediska druhého kola je zajímavé, že zcela opačný vztah je patrný u Petra Pavla, o něco méně také u Andreje Babiše. Jejich počet hlasů tedy s rostoucím počtem katolíků v obci mírně klesal.

Volby s rekordní volební účastí

V prvním kole volby nové hlavy státu hlasovalo 68,23 procenta voličů. Taková nebyla volební účast při posledních prezidentských volbách v prvním ani ve druhém kole.

Podrobně popsanou volební účast podle velikosti obce si můžete prohlédnout v následujícím grafu rozděleném podle velikosti obce. Najdete zde i srovnání s účastí v prezidentských volbách před pěti lety.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery