Senátor Pavel Fischer chce kandidovat na prezidenta. Rozhodnutí oznámí na konci října

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer Zdroj: E15 Michael Tomeš

Senátor Pavel Fischer (nezávislý) se rozhodl, že se bude ucházet o účast v prezidentských volbách. Pro svou kandidaturu shání podpisy senátorů, sdělil. Oficiálně svou kandidaturu oznámí v nejbližších týdnech. Na jeho rozhodnutí upozornil server iDNES.cz. Koalice Spolu má v úterý oznámit, jak bude postupovat při výběru prezidentského kandidáta. O Fischerovi se spekulovalo jako o jednom z uchazečů o Hrad, kterého by mohla podpořit.

„Mám v úmyslu kandidovat v prezidentských volbách 2023,“ napsal Fischer ČTK. Uvedl, že od únorové agrese Ruska proti Ukrajině je jako předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost dosti vytížen. Připomněl svou dubnovou a srpnovou cestu na Ukrajinu nebo řadu jednání na evropské úrovni. „Neumím si představit, že bych práci pro náš stát jen tak stopnul a věnoval se kampani - že bych místo výkonu ústavní funkce jezdil po republice s obytňákem nebo sbíral podpisy na náměstí,“ poznamenal.

Medailonek Pavla Fischera >>>

Rozhodl se proto shromáždit podpisy senátorů, které ke kandidatuře potřebuje. Získat jich musí deset. Další možností je 20 podpisů poslanců nebo 50 tisíc voličů. „Na rozdíl od některých kandidátů prostě nejsem v důchodu a nemám volno, takže vést prezidentskou kampaň pro mne bude velmi náročné. Ale jdu do toho,“ doplnil.

Fischer se účastnil již minulé prezidentské volby. Skončil v ní se ziskem deseti procent hlasů na třetím místě, do druhého kola voleb tak nepostoupil. Již v roce 2018 deklaroval, že je připraven se zúčastnit i dalších voleb.

Průvodce prezidentskými volbami

Video placeholde
Průvodce prezidentskými volbami • videohub

Fischer na přelomu tisíciletí působil v Kanceláři prezidenta republiky, nejprve jako poradce Václava Havla, později vedl politický odbor. V letech 2003 až 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a v Monaku, po návratu do Prahy se stal ředitelem bezpečnostně - multilaterální sekce ministerstva zahraničí. Po odchodu z ministerstva působil jako ředitel organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění. Na podzim 2018 byl zvolen senátorem za Prahu 12.

Kdo další kandiduje na prezidenta? >>>

Za favority lednové volby jsou podle průzkumů veřejného mínění považován generál Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, ten ale dosud účast ve volbách nepotvrdil. Mezi hlavními kandidáty je také bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová nebo senátor Marek Hilšer. Fischer měl podle zářijového modelu agentury Median podporu asi šesti procent voličů.

Svého kandidáta na prezidenta (nebo alespoň jméno, které podpoří,) chce v úterý oznámit i koalice SPOLU. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky splňují podmínky z pohledu lidovců právě senátor Pavel Fischer, generál Petr Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Předseda KDU-ČSL ale nevyloučil možnost ještě postavit vlastního kandidáta. STAN se stranickým kandidátem nepočítá, uvedl tehdy předseda hnutí Vít Rakušan.