OBSE pochválila ukrajinské volby, žádá ale další reformy | E15.cz

OBSE pochválila ukrajinské volby, žádá ale další reformy

Volby na Ukrajině (říjen 2015)
Volby na Ukrajině (říjen 2015)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označila nedělní komunální volby na Ukrajině za demokratické a transparentní, přestože v několika městech na ruskojazyčném východě bylo hlasování zrušeno. Na tiskové konferenci v Kyjevě pozorovatelé OBSE zdůraznili, že v reformách vnitropolitických poměrů je třeba pokračovat. Plně nezávislá podle nich nejsou ani média.

Ukrajinci ve volbách rozhodovali o obsazení místních, obecních a městských zastupitelstev a o starostech velkých měst. Kvůli údajným nesrovnalostem ve voličských seznamech bylo ale hlasování zrušeno nejméně ve čtyřech městech na východě země. V povstaleckých zónách se nehlasovalo, stejně jako na anektovaném Krymu. Ústřední volební komise obdržela zhruba 500 stížností na porušování volebních pravidel.

Podle OBSE byly volby „všeobecně dobře organizovány a kampaň respektovala pravidla demokratické soutěže“. Evropská organizace ale zároveň upozornila, že „volební proces stále ovládají silné hospodářské skupiny a média nejsou plně nezávislá“. Z těchto důvodů by Ukrajina měla dál pracovat na reformách.

Sluckij: Další dějství absurdního divadla

Donbaští povstalci průběh voleb tvrdě kritizovali, opovržení se dnes ozývalo i z řad poslanců ruského parlamentu. Šéf výboru pro postsovětské státy ruské Státní dumy Leonid Sluckij označil hlasování za „další dějství absurdního divadla,“ senátor Andrej Klimov přirovnal volby ke „karnevalu ze starých sovětských filmových komedií“. Kreml podle agentury TASS prozatím odmítá ukrajinské volby komentovat.

Kritické hlasy zazněly také od pozorovatelů z nevládních ukrajinských organizací. Podle Alexije Košela, šéfa Výboru ukrajinských voličů, docházelo k častým případům nezákonné agitace v den voleb, k podplácení voličů, falšování voličských seznamů a politickému nátlaku. Značnou vinu na neuspokojivém průběhu voleb podle Košela nese nedokonalý volební zákon, který se po loňském převratu připravoval spěšně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.